21. nov 2024.

Izveštaj Nevidljiva ruka cenzure predstavljen u Briselu: „Slobode medija u Srbiji sve manje“

U Briselu je danas predstavljen izveštaj "Nevidljiva ruka cenzure" koji se bavi situacijom u medijima u našem regionu. Programski direktor N1 Igor Božić, koji je u Briselu, kaže da je izveštaj vrlo detaljan i da pokazuje da je situacija sa slobodom medija u Srbiji sve gora i da bi nešto pod hitno trebalo uraditi.

U izveštaju se navodi i da je situacija u Srbiji lošija nego pre tri godine, kada je predstavljen prethodni izveštaj.

„Izveštaj o Srbiji je vrlo detaljan, u celom tekstu zauzeo je 13 strana i u njemu se može pročitati ono što mi u Srbiji znamo i primećujemo“, kazao je.

Prema njegovim rečima, jedan od osnovnih problema na koji su ukazali je netransparentnost vlasništva u medijima.

„I uticaj države preko tog vlasništva na uređivačku politiku, ali je ukazano i na napade na novinare, pritiske na nezavisne medije i uticaj države koji se vrši i preko Telekoma, ali i preko drugih povezanih lica“, naglasio je Božić.

On je rekao i da je u Briselu moglo da se čuje da svi problemi koje ima Srbija u vezi sa medijima, počinju da se pojavljuju i u nekim zemljama EU.

„I sve ima veze sa European Media Freedom Act-om, koji bi trebalo da počne da se povezuje i sa tim zemljama koje su već članice EU“, dodao je.

Srbija je, kako je rekao, još daleko od toga da poštuje sve iz tog evropskog akta.

„Ali je bilo značajno što se predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola obratila svima na tom panelu u Evropskom parlamentu i zaključak te njene poruke jeste da demokratija ne može opstati bez slobodnih medija. U tom smeru bi politika EU trebalo da se kreće i da bi tako nešto trebalo i u Srbiji da osetimo“, rekao je Božić.

Na pitanje koje su preporuke u izveštaju za vlasti u Srbiji, Božić kaže da preporuka nema.

„Preporuka je da se poštuju zakoni, da se bude iskren u onome što je potpisano. Ja sam danas, govoreći na panelu, ukazao da je problem Srbije što usvoji neke zakone a onda ih sama ne poštuje, i posebno sam naveo slučaj REM-a, kao jedan od dela Zakona o elektronskim medijima, a vidimo da delovi tog zakona i dalje nisu primenjeni“, rekao je.

Pošto je, kaže, Srbija kandidat za članstvo u EU, EU bi trebalo više da učini u polju uticaja na vlasti u Srbiji da makar ono što je već dogovoreno, da to počne i da se primenjuje.

„To je i na poslanicima Evropskog parlamenta i Evropske komisije, to je nešto što predstoji, ali zaključak jeste da je situacija sa slobodom medija u Srbiji sve gora i da bi nešto pod hitno trebalo uraditi“, zaključio je programski direktor N1.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend