Od 2016. godine, od kada tužilaštvo vodi bazu podataka, do kraja prošle godine u svim tužilaštvima u Srbiji formirana su 522 predmeta, na osnovu prijava za krivična dela protiv novinara, navodi se u Izveštaju SRG.
U Izveštaju SRG se konstatuje i da je, prema statističkim podacima Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), za ovaj period, rešeno 308 predmeta, odnosno 59 odsto slučajeva, dok su 41 odsto, odnosno njih 214, još uvek aktivni i nerešeni predmeti u različitim fazama postupka.
U 2023. godini, kako navodi SRG, nerešena su 52 predmeta iz evidencije tužilaštva, od čega je za tri u toku sprovođenje dokaznih radnji, a u 38 predmeta podnet je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. U Izveštaju piše i da za šest predmeta ni nakon preduzimanja mera u predistražnom postupku potencijalni učinilac nije identifikovan.
Kada je u pitanju struktura prijavljenih krivičnih dela protiv novinara, i ove godine su, kako se navodi, dominantne pretnje.
To, kako podsećaju iz SRG, potvrđuje i Izveštaj Evropske Komisije o Srbiji za 2023. godinu u kome se zaključuje da slučajevi pretnji, zastrašivanja, govora mržnje i nasilja nad novinarima i dalje predstavljaju razlog za zabrinutost.
Ipak, dodaju i da se u Izveštaju EK konstatuje i da su policija i tužilaštvo brzo reagovali u nekoliko slučajeva napada i pretnji novinarima, radeći u okviru mehanizma SRG.
Susreti sa lokalnim novinarima, tužiocima i policajcima
Osim statističkih podataka o pretnjama i napadima na novinare, u Izveštaj za 2023. godinu su uvrštene i aktivnosti Stalne radne grupe za bezbednost novinara na terenu.
„Samo tokom 2023. godine predstavnici SRG posetili su Niš, Novi Sad, Čačak, Novi Pazar, Suboticu i Pančevo gde su se sastali sa više od sto lokalnih novinara, tužilaca i policajaca i razgovarali o slučajevima i opštoj bezbednosnoj situaciji u kojoj medijski profesionalci rade“, navodi SRG.
U Izveštaju piše i da je od početka 2023. godine SRG, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji realizovala 15 aktivnosti, od kojih su neke zahtevale višemesečne pripreme poput studijske posete Norveškoj.
Još jedan od rezultata rada SRG je i potpisivanje Zajedničke izjave o bezbednosti žena.
„U ovom dokumentu države učesnice su se saglasile da će osuditi sve incidente protiv novinarki, uključujući rodno zasnovano nasilje na internetu i rodno zasnovane dezinformacije koje predstavljaju jednu od najozbiljnijih pretnji njihovoj bezbednosti i slobodi medija uopšte“, obrazložila je SRG u Godišnjem izveštaju.
Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara čine predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacije medija (AM), Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Asocijacije onlajn medija (AOM).
OEBS, koji učestvuje u radu SRG od njenog osnivanja, u decembru 2016. godine, do sada je, kako se navodi u Izveštaju, omogućio realizaciju više od 40 aktivnosti u sprovođenju tri akciona plana.
“Podrška koju Misija OEBS-a u Srbiji pruža SRG zasnivaće se na doslednoj primeni Odluke o bezbednosti novinara koju je 2018. godine u Milanu usvojio Ministarski savet OEBS-a, a potpisale svih 57 država učesnica, uključujući i Srbiju“, piše u Izveštaju SRG.
Ceo izveštaj možete pronaći u prilogu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.