Navodeći da rad na predmetu ubistva Milana Pantića nikada nije bio intenzivniji, Komisija je navela da su pred pravosudnim organima saslušani svi svedoci i da se njihove izjave nalaze u tužilačkim spisima.
„Komisija je na osnovu do sada prikupljenih dokaza ubeđena da je motiv za ubistvo kolege Pantića pljačkaška privatizacija u kojoj je više lica primilo milionski mito i koja je ostala bez sudskog epiloga. Predmeti u vezi s tom privatizacijom nalaze se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu i Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali za sada bez rezultata, i pored nespornih dokaza koji postoje“, piše u saopštenju.
Komisija je najavila da će upoznati državne organe sa svojom ocenom o tome kako su česte izmene sistema i promene procedure „pogodovale nekažnjivosti odgovornih za ubistva novinara“.
„Protok vremena postaje sve veća prepreka efikasnom prikupljanju validnih dokaza, ali i neefikasnost našeg krivično-pravosudnog sistema, koji je u ovom slučaju pokazao sve svoje sistemske slabe strane. Pravda je dostupna samo kada je postupanje državnih, prvenstveno pravosudnih organa, sistemski usmereno na prikupljanje dokaza u što kraćem vremenu“, stoji u saopštenju.
Komisija je ocenila i da se suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije odvija „zaprepašćujuće sporo, uz pravno bizarne odluke sudskog veća“.
Dopisnik „Večernjih novosti“ iz Jagodine Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. u hodniku ispred svoga stana u Jagodini, udarcem tupim predmetom u glavu.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić izjavio je prošle godine povodom godišnjice ubistva da očekuje puno otpora i opstrukcije prilikom podizanja optužnice za ubistvo Pantića jer je on bio „prepreka koju je trebalo otkloniti“ pre započinjanja jedne od najvećih korupcionaških privatizacija 2000-ih u kojoj su učestvovali pojedinci iz vrha tadašnje vlasti.
Ovim slučajem, Insajder se bavio u emisiji Novinarsko pitanje.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.