„Sloboda medija je od životne važosti za funkcionisanje demokratije. Pošto snažno podržavamo proces pridruživanja Srbije EU, sa naglaskom na osnovne kriterijume, izražavamo duboku zabrinutost zbog nedavnih pojačanih i teških pretnji po bezbednost novinara u Srbiji“, navodi se u izjavi.
Kako se dodaje, Komitet snažno i nedvosmisleno osuđuje sve vidove zastrašivanja i uznemiravanja novinara i poziva vlasti u Srbiji da reaguju brzo i efikasno, tako što će osuditi pretnje i pozvati na odgovornost one koji prete.
🗣️@EESC_REX 🇪🇺🇷🇸 Joint Consultative Committee calls on the Serbian authorities to condemn all threats and attacks against journalists & ensure safe environment for their work.
Media freedom is vital for any functioning democracy❗️
Read the statement 👉 https://t.co/oVHUvnY1nP pic.twitter.com/6VwYHLGlU8
— EESC External Relations (@EESC_REX) March 9, 2023
„Od suštinske je važnosti za novinare da svoju profesiju obavljaju u bezbednoj sredini, bez straha da će neko biti nasilan prema njima ili njihovim porodicama“, navodi Komitet.
U saopštenju se ne navode konkretni slučajevi, ali urednik portala KRIK i istraživački novinar Stevan Dojčinović nedavno je dobio pretnje smrću na TikToku, a reporter FoNeta Marko Dragoslavić fizički je napadnut.
Među incidentima koji su se nedavno desili su i pretnje dopisniku TV N1 iz Kragujevca Milanu Nikiću, kome su pretile dve osobe dok je snimao protest otpuštenih radnika kragujevačkog Vodovoda, a potom je nepoznati muškarac iz automobila posmatrao njegov stan u prizemlju zgrade gde živi čitavih 40 minuta.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.