Komitet za zaštitu novinara, nevladina organizacija sa sedištem u Njujorku, pozvala je srpske vlasti da preduzmu neophodne mere da obezbede bezbednost i sigurnost reportera i osoblja ove stanice. Gulnoza Said podseća da bi novinari trebalo da obavljaju svoj posao bez straha, pritisaka i zastrašivanja.
Predstavnik za slobodu medija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnjuArlem Dezir osudio je pretnje novinarima Televizije N1 i naveo da je u pismu predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić izrazio zabrinutost zbog pretnji i pritisaka na TV.
„U više situacija je proteklih dana prećeno programskom direktoru N1 Jugoslavu Ćosiću i drugim novinarima, koji su nazivani stranim plaćenicima, anti-Srbima, izdajicama i medijskom filijalom američke Centralne obaveštajne agencije“, saopštio je Dezir.
Zbog pretnji N1 oglasio se i Fridom haus. “Alarmantno je videti da je sve više verbalnih pretnji i zastrašivanja novinara u Srbiji, a atmosfera koju vlada kreira je sve opasnija“, saopštila je za Glas Amerike Želike Čaki, direktorka istraživanja Fridom Hausa za Evropu i Evroaziju.
Međunarodna federacija novinara i Evropska federacija novinara osudile su napade na slobodu govora u Srbiji i pozvale vlasti da prestanu sa etiketiranjem medija.
Vlasnik televizije N1, Adria njuz iz Luksemburga, uputio je pisma na više od 130 adresa međunarodnih i nevladinih organizacija, medijskih asocijacija, kao i Evropske unije u kojem je zatražio zaštitu televizije N1 i njenih novinara od kampanje koju protiv N1 vode visoki državni, vladini i funkcioneri vladajuće koalicije. Novinarima N1 preti se fizičkim nasiljem, obeležavaju se kao „izdajnici“ i „strani plaćenici“. Uvek je neizvesno šta nakon ovakvih pretnji može da usledi, upozorava se u pismu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.