Generalna skupština Ujedinjenih nacija je proglasila 2. novembar za Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima u svojoj rezoluciji donetoj u decembru 2013. godine. Ovaj datum izabran je u znak sećanja na ubistvo dvojice novinara u Maliju 2. novembra 2013. godine.
Ovaj dan je simbol snažne posvećenosti novinara da javnost upoznaju sa istinom i u isto vreme podsete nacionalne institucije da je njihova obaveza da obezbede bezbedno okruženje u kojem novinari mogu slobodno da rade.
U poslednjih jedanaest godina blizu 930 novinara je ubijeno zbog svog rada i izveštavanja javnosti, po podacima koje poseduje OEBS. U proseku, to je jedno ubistvo novinara svaka četiri dana. U devet od deset slučajeva ubice su ostale nekažnjene. Nekažnjivost vodi u još više ubvistava i često je to simptom pogoršanja konflikta i kršenja zakona i pravnog sistema.
Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zagovaranje slobode medija i bezbednosti novinara do sada (poslednje četiri godine) zabeležila je 380 napada na novinare, dok je samo mali broj ovih slučajeva rešen od strane nadležnih institucija.
Platforma snažno podržava noviarske i medijske organizacije i njihove napore u zaštiti novinara i slobode govora kao i njihove napore u borbi protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima. Svaki napad na novinare je napada na javni interes, demokratiju i osnovna prava građana.
Skopjle – Beograd – Podgorica – Priiština – Sarajevo – Zagreb, 02.11.2017.
Udruženje/udruga BiH novinari
Sindikat medija Crne Gore
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i bezbednosti novinara, Skoplje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 02/11/2017
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.