09. nov 2020.

KRIK i tri provale u stanove – obične pljačke ili zastrašivanje novinara

Nakon što je u četvrtak članici redakcije KRIK-a Anđeli Mitrović obijen stan, policija i dalje nije pronašla počinioce. Nepoznati su počinioci i za dva slična slučaja obijanja stanova novinarkama iste redakcije. Jesu li u pitanju obične pljačke, kako tvrdi policija, ili način da se zastraše istraživački novinari?

Članovi redakcije KRIK-a treći put na meti provalnika.

Nakon što je novinarkama Dragani Pećo i Milici Vojinović, stan obijen 2017. i 2019. godine, isto se dogodilo i menadžerki društvenih mreža u KRIK-u Anđeli Mitrović, koja je u svom stanu zatekla provalnike.

„Naša koleginica je stigla kući i čula buku, izašla iz stana, a kada se vratila videla da je stan obijen, da je nešto malo nakita bilo uzeto iz stana“, rekla je Milica Vojinović.

Umesto odgovora ko im ugrožava bezbednost i upada u stanove, od policije su dobili samo uveravanja da pljačke nemaju veze sa tim što su novinari.

„Mi policiju moramo da uveravamo da je ono što radimo opasno, nažalost, i da to može da utiče na ovakve slučajeve, dok policija daje suprotnu reakciju i ubeđuje nas da to nema veze sa poslom. Ono što bismo mi voleli jeste da nam policija pokaže i dokaže da to nije imalo veze sa poslom, jer bi to nama olakšalo situaciju i mi bismo voleli da je tako“, kaže Vojinović.

Tri provale za tri godine, i sve to u redakciji koja broji svega 15 članova, budi sumnje da nije u pitanju slučajnost, smatraju u Stalnoj radnoj grupi za zaštitu novinara.

„Mislim da se jako retko dešava da u krugu ljudi koji rade u jako malom prostoru, ja znam da njih nema puno, da imate čak tri obijanja, da ne spominjemo pritiske i pretnje sa kojima se suočavaju. Ja mislim da je ovo stvar koja mora posebno da se ispita, jer se KRIK bavi jako ozbiljnim stvarima, piše ozbiljne priče, koje ozbiljno dokazuje i mogu biti, i jesu, predmet i pritisaka i uvreda i napada“, smatra Rade Đurić.

Prema podacima Radne grupe za bezbednost novinara od početka 2020. godine, prijavljeno je ukupno 164 napada i pritisaka na novinare, što je više u odnosu na celu prethodnu godinu, kada je zabeleženo 119. Na zabrinjavajuće stanje kada je bezbendost novinara u pitanju upozorila je i Evropska komisija u svom poslednjem izveštaju o napretku Srbije, a od vlasti zatražila da ovakve napade javno osudi, a počinoce pronađe i kazni.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend