Sava Majstorov, novinar portala SOinfo.org iz Sombora, u poslednjih godinu i po dana u nekoliko navrata dobijao je poruke uvredljive sadržine. Bio je, kako kaže, i „tema plaćene Fejsbuk stranice, koju su vodile pristalice i članovi bot tima Srpske napredne stranke“. Upravo zbog toga nema dilemu da su telefonski pozivi koje već desetak dana dobija sa nepoznatog broja još jedan u nizu pritisaka na njega i medij za koji izveštava.
„Pozivi su počeli 1. maja. Svake noći u pet minuta do ponoći telefon samo kratko zazvoni i prekine. Do sada sam uspeo samo jednom da ’uhvatim’ da se javim. Mobilnom operateru sam prijavio uznemiravanje, ali sam u roku od 24 sata dobio odgovor da broj nije identifikovan. Praktično bi trebalo da dva puta zaredom uspem da se javim na poziv, što je u suštini nemoguće“, kaže Majstorov i dodaje da ne zna da li je u pitanja neka vrsta „robota-automata“ ili je za „cimanje“ ipak zadužen samo „bot“.
Ipak, siguran je da noćni pozivi nisu slučajnost.
„Ne mogu nikog da optužujem, ali je indikativno to da su pozivi krenuli nakon što sam javno postavio pitanje gradonačelnici Sombora i direktoru Sportskog centra ’Soko’ zašto dozvoljavaju zloupotrebu sportskih objekata u vlasništvu lokalne samouprave. Gradski stadion je, naime, poslužio kao mesto na kome je organizovan ’kontramiting’ nakon akcije ’Bukom protiv diktature’ u Somboru. Sa stadiona se, naime, uz sirenu i eksplozije sa razglasa, čuo i poklič protiv čelnika SSP Dragana Đilasa“, navodi Majstorov u izjavi za Cenzolovku.
Majstorov je u februaru prošle godine bio meta salvi uvreda nakon izveštavanja sa protesta „1 od 5 miliona“ organizovanih u Somboru i Apatinu. Na Fejsbuk stranici „Apatinske tajne“ novinar SO info nazivan je „Sava trava 1 od 5 miliona“, etiketiran je i kao „srbomrzac“, „prodana duša“, „nasilnik“, „izdajica, narkomančina kao i Sergej Trifunović“. O ovom slučaju Cenzolovka je već pisala.
Nekoliko meseci pre toga stizali su mu i, kako kaže, uvredljivi SMS-ovi.
„Policija je bila obaveštena o tome, ali je tužilaštvo smatralo da su u pitanju uvrede, a ne i pretnje, te nije bilo mogućnosti za krivično gonjenje“, napominje novinar somborskog portala.
Majstorov navodi i da nije jedini član redakcije koji je bio meta pritisaka.
„Prethodnih dana SOinfo.org je došao u posed analitike koja potvrđuje da su tokom ’Protesta protiv diktature’ u Somboru i Apatinu ’botovi’ vladajuće stranke nadzirali i organizovano komentarisali na Tviter nalogu našeg novinara na terenu. Konkretno, radi se o polovini februara 2019. godine kada su održana protestna okupljanja na kojima su govorili Bogdan Nikolić u Somboru, odnosno Daško Milinović u Apatinu“, kaže sagovornik Cenzolovke.
Svi nalozi sa kojih su ostavljani komentari tokom pomenutih protestnih okupljanja uklonjeni su u nedavnoj akciji koju je sproveo sam Tviter. Tada je izbrisano više od osam hiljada lažnih prijava (botova) čije su reakcije bile naklonjene vladajućoj stranci, navodi se u saopštenju redakcije objavljenom pre nekoliko dana.
So info je prethodnih godina bio, poput mnogih lokalnih medija u Srbiji, izložen i finansijskim pritiscima, o čemu najbolje svedoče rezultati lokalnih konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa. Lane je, na primer, od 14 miliona dinara, koliko je deljeno na konkursu, SO info dobio 50.000 dinara. Projektu s kojim su konkurisali u Somboru 2018. godine dodeljeno je 20.000 dinara od 12 miliona podeljenih putem istog konkursa. Oba puta je SO info Gradu vratio sredstva.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.