„Meni je neshvatljivo da se novinari, koji bi morali da budu na braniku demokratije, toliko plaše za svoja radna mesta. Znam da je teško, ali sam uverena da je profesionalna čast i nama devedesetih godina bila važnija od radnog mesta. Mnogi od nas su gubili poslove, ali u novinarstvo se ne ulazi zbog plate, već zbog strasti, ideje o tome da učestvujete u nekoj uzvišenijoj misiji. Strašno mi je tužno, pre svega zbog toga što javni servisi izgledaju ovako kako uzgledaju“, rekla je Vesna Mališić.
Na pitanje da li su pretnje novinarima i apostrofiranje novinara kao navodnih predvodnika protesta nešto što je danas posebno novo, Mališićeva je odgovorila da pretnje nisu vest, već deo političkog folklora i atmosfere u kojoj živimo.
„Naš poznati istoričar Andrej Mitrović je rekao da ovde rat nikada nije prestao, samo je menjao forme. Danas ratuju političke stranke, imamo rat između medija, imamo ratnički jezik. Jezik naših medija i jezik na političkoj sceni je ratnički. Ja mislim da su i novinarima koji svoj posao rade profesionalno ugrožena ljudska prava“. Prema njenim rečima, dobar primer ugrožavanja ljudskih prava je incident u Beškoj, kada su napadnuti predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava, a još nemamo ni istragu, a kamo li sudski epilog.
Urednica u NIN-u ocenila je da se u Srbiji dogodila „balkanizacija medija“.
„Predstavnici vlasti gostuju u nekoliko komercijalnih televizija i medija koje kontrolišu. Intervjui se tu blefiraju, novinari ih ne pitaju ništa, a neće da daju intervjue medijima koje ne kontrolišu. Pravi se balkanizacija medija na provladine i opozicine na jedan patološki način“.
Celu emisiju „Jedan na jedan“ možete da pogledate ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.