Medijska koalicija traži da Vlada Srbije što pre izvesti javnost i udruženja o tome šta je do sada preduzelo u cilju rešavanja naših zahteva, a smatramo da je ćutanje vlasti o tome potpuno neprihvatljivo i krajnje neodgovorno.
Iako je Medijska koalicija pre nešto više od dva meseca donela odluku da suspenduje dijalog sa predstavnicima Koordinacionog tela zbog neefikasnosti ovog procesa, više puta smo jasno stavili do znanja da očekujemo da vlast radi na njihovom rešavanju, s obzirom na ogroman značaj za medijsku scenu i na činjenicu da premijerka Ana Brnabić neprestano obećava da vlada želi zajedno sa asocijacijama i međunarodnim organizacijama da radi na pronalaženju rešenja za akutne probleme medijske scene.
Novinarska i medijska udruženja su aktivno radili u proteklom periodu na izradi nacrta Medijske strategije, ali skrećemo pažnju javnosti da će ovaj dokument – ako bude u konačnoj verziji prihvatljiv za stručnu javnost, i ako uopšte bude implementiran – eventualne pozitivne rezultate imati tek za godinu-dve, a da se brojni, akutni problem naše medijske scene svakodnevno, na zastrašujući način, usložnjavaju.
S obzirom na činjenicu da su bili akteri teških pregovora koja su novinarska i medijska udruženja imala sa predstavnicima Vlade Srbije, očekujemo od međunarodnih organizacija da ulože potreban trud kako bi ohrabrili vlast da ispuni naše zahteve.
Podsetimo da su novinarska i medijska udruženja 16. avgusta 2018. dostavili Koordinacionom telu 13 zahteva za poboljšanje stanja u sferi medija i medijskih sloboda, ali da nikada na njih nismo dobili adekvatne odgovore.
Na molbu Koordinacionog tela, odlučili smo da 22. oktobra dodatno specifikujemo zahteve i izdvojimo najprioritetnije, pri čemu smo odlučili da ih vremenski oročimo do kraja 2018. godine, istovremeno vodeći računa o tome da oni budu ostvarljivi i realistični. Na žalost, niti jedan od naših oročenih zahteva nije realizovan u datom roku.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.