Na spomen ploči piše „Ovde su 21. avgusta 1998. otete naše kolege novinari. Tražimo ih“.
„Odavde je počeo sunovrat naše profesije i odavde je počela fatalna brojka od 17 ljudi – medijskih radnika i novinara koji su stradali radeći svoj posao, koji su oteti, nestali i ubijeni“, rekao je predsednik predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević na mestu gde su pre 23 godine poslednji put viđeni Slavuj i Perenić, kod Velike Hoče, u opštini Orahovac.
Rakočević je istakao da je ključno i osnovno pitanje – kako je moguće da posle više od dve decenije živimo u sistemu koji nije sposoban da izvede pred lice pravde bilo koga koji je u neku ruku odgovoran za ono što se dogodilo sa 17 naših kolega.
On je poručio da je potpuno jasno da sistem „koji je sposoban da zataška, prikrije i ćuti nad žrtvama, apsolutno odgovoran za sve“, dodavši da je u osnovi, ključna reč – sloboda.
„Sloboda koja se okuplja oko ovog spomenika, koja danas sa ovog mesta i sa ove spomen ploče poručuje – nećemo prestati dok ne vidimo ko je, zašto je, na koji način i zbog čega oteo naše kolege, od trenutka pre više od 20 godina do dana današnjeg, ko je u toj meri mogao zauzdati jedno društvo da ćuti i ne govori“, dodao je Rakočević.
Predsednik Društva novinara na Kosovu i Metohiji Budimir Ničić istakao je da su sve institucije zakazale kada su u pitanju ubijeni i oteti novinari – i domaće i međunarodne.
Tvrdi da su, nažalost, zakazali i medijski radnici sa Kosova, pre svega Albanci, za koje kaže da imaju mnogo veću snagu i uticaj u odnosu na srpske redakcije.
„Ovom prilikom bih apelovao pre svega na njih da iskoriste svoj uticaj i skrenu i drže pažnju javnosti kada su u pitanju ubijeni i oteti novinari, i Srbi i Albanci, jer to je najmanje što porodice ubijenih i otetih kolega očekuju od njih i nas (medijskih radnika)“, kazao je Ničić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.