Mislim da slobode izražavanja ima, izjavila je Brnabić na panelu Beogradskog bezbednosnog foruma i napomenula da je njen posao da sve sasluša i da je spremna da razgovara sa svima koji tvrde da im je ugrožena sloboda.
U demokratskom društvu, kakvo pokušavamo da budemo, nijebitno šta ja mislim i ako ima predstavnika medija koji misleda nisu slobodni da rade, moj posao je da ih saslušam, razgovaram sa njima i obezbedim okruženje u kome mogu sigurno da rade svoj posao, naglasila je.
Ističući da su različiti pogledi na stanje slobode izražavanja u Srbiji, Brnabić je iznela svoje mišljenje da ona postoji.
U medijima svakog dana čitam kritike na svoj račun i na račun vlade, rekla je Brnabić i naglasila da je otvorena za medije i odgovara na sva njihova pitanja, od najmanjeg portala do najtiražnijeg medija.
Kako je ukazala, otvoren je dijalog za izradu nove Medijske strategije i polako se gradi poverenje, a ona je posvećena tome.
Premijerka je ocenila i da nije fer analiza organizacije Fridom hausa da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić konsolidovao svoju moć pritiskom na medije.
Ne kažem da nema problema, imamo ih, ali reći da je situacija gora nego ranije, nije fer, izjavila je Brnabić.
Ona je navela primer finansiranja medija, navodeći da medijska udruženja kao najtarsparentnije finansiranje navode period između 2014. i 2015, iako tada nisu tako govorili, već su bili puni kritike na račun tadašnjeg premijera Vučića i ministra informisanja Ivana Tasovca.
Brnabić je istakla da su pojedini političari decenijama unazad pokušavali da instrumentalizuju medije u Srbiji.
Teško je govoriti o cenzuri u današnjem svetu, rekla je Brnabić i predočila da u 21. veku ne može biti uticaja na društvene medije i da Srbija to nikad neće činiti.
Prema njenim rečima, ključno je da se u Srbiji uspostavi unutrašnji balans društva, objektivnog i otvorenog za kritiku, ali ne za kritiku radi kritike.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.