Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu poslalo je u utorak MUP-u zahtev za prikupljanje obaveštenja o slučaju napada na novinare tokom mitinga Srpske napredne stranke na dan zakletve predsednika Aleksandra Vučića. MUP je danas saopštio da je u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, identifikovalo i saslušao sve osobe koje se dovode u vezu sa medijskim navodima o događajima koji su se odigrali 31. maja ispred Doma Narodne skupštine.
Jelka Jovanović rekla je da mora da pohvali reakciju MUP-a jer je u ovom slučaju, po prvi put poštovao pretpostavku nevinosti i u svom saopštenju nije inzneo čak ni inicijale saslušanih. Uverena je da se identifikacija i saslušanje osoba koje su napale novinare i građane koji su protestovali, ne bi desili da nije bilo pritiska javnosti i da se u medijima nisu pojavile fotografije na kojima se vide učesnici incidenta.
Podsetila je da je NUNS odmah posla napada zatražio zaštitu Ministarstva kulture i inforisanja, ali da se ni ministar, ni državni sekretar koji je novinar i nekadašnji funkcioner UNS-a, uopšte nisu oglasili čak ni, kako kaže, protokolarnim saopštenjem da će tražiti da se slučaj ispita.
Ministar unutrašnjih poslova i policija su, s druge strane, izdali grozno saopštenje gde su praktično optužili novinare da su izmisli napad, kaže Jovanović. Ona je rekla i da reakcije šefa poslaničke grupe SNS-a Aleksandra Martinovića i poslanika te stranke Vladimira Đukanovića, nakon što su objavljene fotografije napadača, predstavljaju pritisak na tužilaštvo i očigledno stvaranje atmosfere u kojoj bi žrtva bila proglašena krivom zato što je napadnuta.
Gošća Dana uživo rekla je i da ne želi da amnestira period pre dolaska SNS-a na vlast, ali da je u odnosu na današnje stanje to vreme bilo “bajka”. Položaj novinara u Srbiji je, kako kaže, grozan.
“Nekada su se novinari nazivali društveno-političkim radnicima, danas se traži da budu partijski aparatčici i prenosioci samo onih informacija koje odgovaraju vlastima. I opozicija to očekuje, da ne budemo nepošteni. Danas se mediji svode na propagandu i na mikrofon, da neko važan kaže šta ima i tako se ubija javno mnjenje i stvara se slika, koja je nažalost tačna, o novinarstvu kao nepotrebnoj profesiji”, upozorila je Jelka Jovanović.
Marija Vučić ističe važnost sudskog epiloga
O slučaju napada na novinare i fotoreportere ispred Doma Narodne skupštine u Danu uživo je govorila i novinarka Cenzolovke Marija Vučić koja je saglasna sa ocenom da reakcija MUP-a ne bi bila tako brza da nije bilo pritiska javnosti.
“Pitanje je da li bi bez fotografija identifikovali počinioce. Na kraju im je to servirano na tacni. Poznato je i ko je autor fotografija, potpisao se čovek imenom i prezimenom. Novinari i fotoreporteri su odradili svoj deo posla i dosta pomogli tužilaštvu i policiji”, podsetila je ona.
Vučić poručuje i da mediji moraju da nastave da prate ovaj slučaj i sa svoje strane vrše legitiman pritisak, bez da unapred nekog osuđuju. “Pitanje je da li je pritisak javnosti dovoljan ako nema političke volje. Imamo slučaj Savamale, gde uprkos ogromnom pritisku javnosti, mi više od godinu ne znamo ništa o tome. Ništa ne znači dok ne dobijemo sudski epilog”, istakla je ona.
Novinarka Cenzolovke ističe i da su napadi na novinare postali učestali, naročito u lokalnim sredinama, a da reakcije izostaju. U ovom konkretnom slučaju bilo je deklarativne novinarske solidarnosti, ali Vučić navodi da je reč samo o tzv. opozicionim ili kritičkim medijima.
“Ne znam koliko se o ovome izveštava u najčitanijim medijima, tabloidima. Mi možemo da budemo solidarni, ali samo će mali broj medija nastaviti da vrši pritisak kroz institucije, ostali će ćutati”, konstatovala je Marija Vučić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.