Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu (VJT), naredio je da se svim tužiocima zabrani pristup zajedničkoj mreži i IT serveru, na kom se, u elektronskoj formi, nalaze svi predmeti koje ovo tužilaštvo ima ili je imalo u radu. Upitan od strane kolega zašto je doneo takvu naredbu, Stefanović je, kako saznaje Nova, odgovorio da je to direktna posledica „dvogodišnjeg doturanja informacija Novoj“.
Kako piše Nova, Stefanovićeva naredba, upitne osnovanosti i zakonitosti, kao i obrazloženje, nisu naišli na odobravanje većine tužilaca, koji ne prestaju da iskazuju nezadovoljstvo što im je onemogućeno da pristupaju onom što označavaju osnovnim sredstvom za rad. Svoje predmete su sada prinuđeni da snimaju na „fleševe“ i druge eksterne memorije i nose sa sobom, kako bi mogli da imaju precizan uvid u to dokle su stigli sa postupanjem.
Kako za „Novu“ otkriva dobro obavešten izvor, novonastala situacija je dodatno isprovocirala tužioce, jer im Stefanović, nakon izricanja zabrane, nije odgovorio na dva pitanja koja su mu postavljena. Prvo – šta je to sve dojavljivano „Novoj“, a što je bilo „dostojno“ ovako restriktivnih mera, kao i drugo – šta to VJT tačno krije i od koga?
„Samo je izazvao potpunu pometnju jer više niko ne zna ni šta je sve od predmeta snimio, ni gde se šta nalazi. Mreža je prevashodno služila ne samo postupajućem tužiocu da precizno ima uvid u tokove svojih predmeta, već i da isprati sve one koje je naknadno preuzeo od nekog kolege, bilo trajno, bilo zbog trenutnog izostanka. Pristup mreži sada ima samo IT sektor i daktilo biro“, ispričao je za „Novu“ dobro obavešten izvor.
Dodaje da zbog Stefanovićeve zabrane posebno trpe tužilački saradnici koji više ne mogu da rade na predmetu u isto vreme sa tužiocem koji im je mentor, a što im je u opisu radnog mesta.
„Ovo je samo jedan u nizu pokazatelja Stefanovićevog bahatog ophođenja prema kolegama i instituciji na čijem je čelu. Kao da je to njegova porodična manufaktura, privatna firma ili dedovina. On je taj kom može da padne na pamet čak i da zakjuča IT mrežu i servere, a koji u osnovi postoje da bi ih tužioci koristili u svom svakodnevnom radu. I sve to pod plaštom sprečavanja curenja informacija , kao da je pomenuti server jedini izvor informacija koje njemu toliko upadaju u oči“, kaže sagovornik Nove.
Da je tužiocima zabrnjen pristup IT mreži zvanično su potvrdili za Novu i u Višem tužilaštvu u Beogradu. Da je, pak, razlog svemu „dojavljivanje Novoj“, iz VJT nisu apostrofirali, a sudeći po obrazloženju – nisu ni mogli, prenosi Nova.
„Odluka je doneta u cilju zaštite pohranjenih podataka i sprečavanja curenja informacija iz istraga, objavljivanja sadržaja iskaza svedoka, okrivljenih, kao i sadržaja skeniranih pisanih dokaza“, naveli su su iz VJT.
Budući da Nova, kako navode, dosad nikad nije objavila ovakve „pohranjene podatke“ i ugrozila bilo koju istragu ili slučaj iz domena postupanja VJT, postavlja se pitanje na koje „doturanje“ i kojih informacija je Stefanović mislio kada se obraćao članovima svog kolegijuma, kako, za razliku od njega, tvrdi sagovornik Nove.
Takođe, na pitanje da li je tačno da su tužioci prinuđeni da sopstvene predmete snimaju na eksterne memorije kako bi ih imali pri sebi, iz VJT to odbacuju.
„Tužioci su ovlašćeni da pristupe svako svom folderu sa predmetima u kojima oni postupaju u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima. Na ovaj način je onemogućeno da se pristupa tuđim folderima i predmetima, kao što je to do sada bila praksa. Odluka je doneta u skladu sa zakonskim ovlašćenjima glavnog tužioca koja se tiču organizacije rada tužilaštva. Inače, ova praksa da tužioci mogu da pristupaju samo svojim folderima i predmetima je već primenjena i u drugim javnim tužilaštvima, na primer u Drugom OJT“, naveli su iz VJT.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.