28. feb 2025.

Nova žrtva špijunskog nadzora: Student priveden na šest sati, telefon mu hakovan

Deset dana nakon izveštaja BIRN-a i Amnestija o zloupotrebama špijunskih softvera protiv aktivista i novinara, jedan student postao je sledeća meta. Priveden u Sava centru i nestao iz javnosti na šest sati, u policijskoj stanici bio je izložen pritisku, dok su operativci, prema nalazima Amnestija, nasilno otključali njegov telefon, izvukli podatke i pokušali da instaliraju pojedine softvere

Ilustracija: Mane Radmanović

Dok su se 25. decembra u prepunom Sava centru vijorile zastave SNS-a, a gromoglasni aplauzi okupljenih pratili govor predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jedan student bio je nepoželjan. Njegov trag nestaje iz Sava centra na šest sati, zajedno sa signalom njegovog telefona.

Vedran* (kako ćemo u ovom tekstu zvati 23-godišnjeg aktivistu i studenta Univerziteta Union, čiji je pravi identitet poznat BIRN-u) ušao je u salu Sava centra iz čiste radoznalosti, zajedno sa drugaricom, takođe studentkinjom i aktivistkinjom. Na ulazu je predao vuvuzelu, seo u obližnji red i započeo razgovor s učesnicima skupa.

„Pored mene je bio par iz Aleksinca koji mi je potvrdio da su bili plaćeni da dođu tamo“, kaže Vedran za BIRN.

Nakon petnaest minuta ustao je da uzme piće za sebe i drugaricu. Nije stigao da se vrati – okružila ga je grupa muškaraca u civilu.

Vedran je odvezen u policijsku stanicu Savski venac, gde je proveo narednih šest sati zatvoren u prostoriji sa četiri inspektora. Po ulasku u stanicu oduzet mu je telefon.

Telefon je odnet u jednu od susednih prostorija, gde su podaci o Vedranovom privatnom životu – s kim se viđao, gde je boravio, koje su mu ambicije – bili „usisani“ putem USB kabla priključenog na njegov uređaj. Sve je to rađeno bez ikakvog pravnog osnova.

„Videli su kompletan moj život u prethodnih pet godina. Neminovno su naišli na nešto veoma privatno, nešto što nikada ne bih želeo da iko vidi – a kamoli BIA“, kaže Vedran za BIRN.

Pošto su, koristeći izraelsku Cellebrite opremu za digitalnu forenziku, „probili“ šifru na Vedranovom telefonu i preuzeli sve podatke, operativci su pokušali da izbrišu tragove. To je pokazala analiza telefona koju su u januaru 2025. sproveli stručnjaci sajber-laboratorije međunarodne organizacije za ljudska prava Amnesty International.

Dodatno, stručnjaci Amnesty Internationala primetili su da je služba nekoliko puta i na različite načine pokušala da instalira nepoznatu Android aplikaciju na njegov Samsung. Ova metoda nasilnog otključavanja telefona pomoću Cellebrite opreme, nakon čega sledi ubacivanje softvera za praćenje NoviSpy, zabeležena je i u ranijim slučajevima, kada je dokazano da BIA špijunira aktiviste, o čemu je BIRN izveštavao.

BIA, Cellebrite i NoviSpy: Kako su telefoni aktivista tajno hakovani

Prethodno istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesty Internationala otkrili su da srpska Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristi izraelsku tehnologiju Cellebrite za hakovanje telefona aktivista. Nakon otključavanja uređaja, na telefone se instalira domaći špijunski softver NoviSpy. Među metama BIA bili su aktivisti poput Ivana Bjelića, Nikole Ristića, ekološkog aktiviste Ivana Milosavljevića Bukija, kao i članovi Udruženja Krokodil, čiji su telefoni tajno hakovani tokom informativnih razgovora.

U međuvremenu, izraelska kompanija Cellebrite, koja proizvodi opremu za kloniranje sadržaja mobilnih telefona, ukinula je licence pojedinim klijentima u Srbiji nakon što je interna istraga ustanovila da je njihov softver bio zloupotrebljen. Međutim, nisu saopštili kojim tačno klijentima su onemogućili dalju upotrebu softvera. Ranije istraživanje BIRN-a i Amnesty Internationala pokazalo je da je izraelski Cellebrite osim već pomenute BIA, koristio i MUP Srbije.

U Sava centru mu je nestao trag, u policijskoj stanici mu je nestala privatnost

Vedran je novinarima BIRN-a ispričao svoje neprijatno iskustvo sa tajnom službom, koje je počelo kada ga je unutar Sava centra okružila grupa nepoznatih muškaraca.

„Pitali su me ko sam, šta sam, ko me je poslao. Tražili su da im pokažem telefon, što im nisam dozvolio. Odveli su me u prizemlje Sava Centra i smestili u neku prostoriju. Nastavili su da me pritiskaju da im predam telefon, ali sam odbio. Tražio sam da mi pokažu legitimacije i pitao zašto sam tu i ko su oni“, kaže Vedran.

Celo istraživanje pročitajte na sajtu BIRN-a.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend