Radojević je u kratkom izlaganju objasnila kako je izgledao rad na novinarskom istraživanju u međunarodnom projektu „Otvoreni Luksemburg“, u okviru koga su koleginica i ona otkrile da je Petrović, skriven iza luksemburške firme, ušao u brojne poslove u Srbiji i da je od kontroverznog biznismena Stanka Subotića kupio avio-kompaniju.
Radojević je istakla da informacije objavljene u priči potiču iz zvaničnih i javnih poslovnih registara te da se stoga ne mogu smatrati ličnim podacima.
„Istraživački novinari iz francuskog ‘Le Monda’ uzeli su podatke iz dva poslovna registra iz Luksemburga – registra kompanija i registra krajnjih vlasnika i učinili ih pretraživim za nas i ostale novinare koji su radili na ovom projektu. Tu smo našli Nikolu Petrovića i njegovu firmu ‘Faberge Advisors’. Ovu firmu smo kasnije pretražili u našoj poslovnoj bazi. Reč je o javnim bazama i javnim podacima“, ispričala je Radojević i dodala da nijedna novinarska priča nikada ne bi ugledala svetlost dana ukoliko bi se ti podaci smatrali ličnim.
Ona je podsetila i da je Petrović kao direktor „Elektromreže“ bio na bitnoj državnoj poziciji, da je blizak vrhu države i da je javna ličnost.
„Normalno je stoga da se novinari interesuju za njegovo poslovanje“, zaključila je Radojević.
Radojević je ispitivao Petrovićev advokat Srđan Radovanović, koji je pitanjima pokušao da ospori da je istraživanje Petrovićevog poslovanja u javnom interesu.
„Da li čitalac zaista želi da zna ko je direktor avio-kompanije koju je Petrović kupio?“, pitao je Radovanović.
„Apsolutno sam sigurna da svakog čitaoca interesuje bilo šta što je u vezi sa Stankom Subotićem i Nikolom Petrovićem“, rekla je Radojević.
„Ko je Stanko Subotić? Ja nemam pojma ko je on“, dodao je.
„Kontroverzni biznismen koji je odnedavno poslovni saradnik Nikole Petrovića, što smo i objavili u priči. Bio je optužen za šverc cigareta i blizak je Srpskoj naprednoj stranci“, kazala je Radojević.
Radojević je juče završila iznošenje odbrane, a ranije je to učinila i njena koleginica Dragana Pećo, koja je takođe tužena. Petrović još nije dao iskaz iako suđenje traje gotovo dve godine.
Ovo nije jedina Petrovićeva tužba.
U maju ove godine tužio je urednika i novinarke KRIK-a zbog još jednog teksta u kome je otkriveno da je u prošlosti poslovno sarađivao sa Dejanom Stanimrovićem kriminalcem ubijenim u Ekvadoru.
Petrovićeve tužbe spadaju među one koje su proteklih dve godine zatrpale redakciju, a stigle su od ljudi iz vlasti ili njima bliskih. Članovi redakcije, kao i medijske i novinarske organizacije, smatraju ove tužbe SLAPP tužbama, čiji je cilj da novinare zastraše i odvrate od daljeg pisanja. Više o tome pročitajte ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.