NUNS smatra da mitingaški intonirana podrška tužiocu – ministru policije i članu rukovodstva vladajuće stranke – može da se tumači i kao novi oblik pritiska na slobodu medija, ali i na sud, pogotovo ako se ima u vidu da su na skupu učestvovali i pojedini visoki funkcioneri vladajućeg bloka.
Ovakve manifestacije podrške nisu nezakonite, ali u praksi funkcionišu kao mera ograničavanja novinarskih sloboda i kao poruka medijima da bi, ukoliko iznose stavove koji nisu po volji predstavnika vlasti, mogli zbog toga da trpe. Podsećamo da je premijer Aleksandar Vučić, u svom ekspozeu 9. avgusta, obećao da “ni na koji način” neće vršiti pritiske na medije i pozivamo vlasti da se drže tog obećanja.
Dužnost predstavnika vlasti u demokratskom društvu je da se odgovorno odnose prema kritikama i štite pravo na slobudu javne reči, a ne da preduzimaju korake koji vode ka ograničavanju tog prava. Pravo je svakog građanina, pa i ministra, da se obrati sudu ukoliko smatra da je oštećen, ali se pri tome nikako ne sme ugroziti sloboda medija.
Kolege novinare pozivamo da, uprkos pritiscima i pretnjama, nastave da se na odgovoran i profesionalan način bave svojim poslom i da, kako je to na suđenju po tužbi ministra Stefanovića rekao glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk, “ukazuju na probleme koje treba rešiti”.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 30.11.2016.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.