Od gotovo milion i po dinara, neophodnih za isplatu kazne koju je Apelacioni sud dosudio kragujevačkom novinaru i nekadašnjem uredniku lista Svetlost Miroslavu Jovanoviću, prikupljeno je tek nešto više od 340.000 dinara.
Ono što se mnogi pitaju jeste gde će otići taj novac kada jednom bude prikupljen.
Sudeći po dosadašnjem toku stečajnog postupka nad firmom NIG Svetlost ad Kragujevac, iz kazne dosuđene Miroslavu Jovanoviću biće plaćen deo nenamirenih plata i honorara nekadašnjih radnika.
Među njima su nekadašnje Jovanovićeve kolege novinari. Mnogi od njih učestvuju u akciji prikupljanja novca za plaćanje dosuđene kazne i kamata.
Novac i za one koji su tužili Jovanovića
Svojevrsnu ironiju predstavlja činjenica da će, kada prikupljeni novac legne na račun, deo kolača dobiti i ljudi koji su pokrenuli sudski proces zbog koga Jovanović strahuje da bi mogao da izgubi porodičnu kuću.
Naime, među poveriocima iz takozvanog trećeg isplatnog reda nalazi se i Gvozden Jovanović, jedan od trojice nekadašnjih vlasnika Svetlosti.
Kada Miroslav Jovanović, bivši urednik Svetlosti, plati kaznu, Poreska uprava naplatiće se prva. Radnicima, koji se nalaze na spisku poverilaca, biće razdeljen ostatak novca, srazmerno visini duga
Pored njega, na listi se nalazi još pedesetak nekadašnjih radnika, koji od Svetlosti potražuju neisplaćene zarade i honorare. Nekima se duguje nekoliko desetina hiljada, nekima po nekoliko stotina hiljada, nekima i po milion dinara.
Prema rečima sudije Privrednog suda u Kragujevcu Saše Milosavljevića, stečajni postupak Svetlosti nalazi se u završnoj fazi.
„Iz nacrta rešenja o deobi imovine stečajnog dužnika vidi se da je nenamiren ostao neznatni deo potraživanja koje je imala Poreska uprava, te neisplaćene zarade bivših zaposlenih“, kaže Milosavljević.
Kazna dosuđena Miroslavu Jovanoviću svakako neće biti dovoljna da pokrije iznos od gotovo 40 miliona dinara, koliko se duguje nekadašnjim radnicima, ali će svi oni, pa i Gvozden Jovanović, dobiti srazmerni deo.
Time bi na stečaj NIG Svetlost ad Kragujevac trebalo da bude stavljena tačka.
Stečajni postupak pokrenut je u oktobru 2014. godine – tri godine nakon izlaska poslednjeg broja nedeljnika osnovanog 1935. godine u Kragujevcu. Samo četiri meseca kasnije doneto je rešenje o proglašenju bankrotstva.
Imovina firme raskrčmljena je dobrim delom još pre pokretanja stečajnog postupka. Od polovine zgrade u Ulici Branka Radičevića 9 u Kragujevcu, koju je preduzeće posedovalo, u vlasništvu Svetlosti ostalo je 60 kvadrata kancelarijskog prostora i dvadesetak računara, monitori, dve pisaće mašine i slična kancelarijska oprema.
Od sume koja je na račun firme legla nakon prodaje imovine, za naknadu troškova stečajnom upravniku otišlo je 1.353.140 i još 90.000 dinara za nagradu, 290.000 dinara za računovodstvo, pa 330.000 dinara advokatima…
Skupština grada Kragujevca kupila je sve đuture na aukcijskoj prodaji u novembru 2017. godine – za 4,3 miliona dinara. Poslovni prostor koji se sastojao od šest prostorija u centru grada, lokalna samouprava je pazarila za polovinu procenjene vrednosti – za 4.271.200 dinara, dok je tridesetak hiljada dinara utrošila za opremu.
Od tog novca najveću vajdu videli su stečajni upravnik, računovođe, advokati i ostali stručnjaci angažovani u postupku stečaja.
Iz poslednjeg izveštaja objavljenog na sajtu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika vidi se da je, od sume koja je na račun firme legla nakon prodaje imovine, za naknadu troškova stečajnom upravniku otišlo 1.353.140 i još 90.000 dinara za nagradu, zatim 290.000 dinara za računovodstvene usluge, pa 330.000 dinara advokatima, a za angažovane stručnjake još 276.000 dinara.
Kad su svi troškovi odbijeni u januaru 2019. godine, na računu je ostalo 1,47 miliona dinara. Iz te sume, prema nacrtu rešenja o deobi imovine stečajnog dužnika, treba da se isplate troškovi stečajnog postupka, te 918.196 dinara Poreskoj upravi za poreze i doprinose na zarade nekadašnjih radnika. Rezervisano je i 375.611 dinara za nagradu stečajnom upravniku.
Nenamireni Poreska uprava i radnici Svetlosti
Sve u svemu, kada se podvuče crta, nenamireno je ostalo petnaestak hiljada dinara duga Poreskoj upravi i 39.805.849,22 poveriocima iz takozvanog trećeg isplatnog reda – odnosno bivšim radnicima Svetlosti.
Kada Miroslav Jovanović, bivši urednik Svetlosti, plati kaznu, Poreska uprava naplatiće se prva. Radnicima, koji se nalaze na spisku poverilaca, biće razdeljen ostatak novca, srazmerno visini duga.
Na listi se, međutim, ne nalazi ime Miroslava Jovanovića, jer se Privrednom sudu nije prijavio da naplati svoje dve i po plate. Svetlost je svom bivšem uredniku, kao i svim kolegama koji su zajedno sa njim 2009. godine krenuli u nedeljnik Kragujevačke, ostala dužna po stotinak hiljada dinara.
Onima koji su ostali i onima koji su kasnije došli duguju se i po dve godišnje plate. Od nekadašnjih zaposlenih, jedno od najvećih potraživanja ima Gvozden Jovanović, kome firma čiji je vlasnik bio duguje 985.827 dinara na ime neisplaćenih plata tokom 12 meseci 2011. godine.
Ceh će platiti Miroslav Jovanović.
Zbog sudskih sporova oko dva teksta iz 2004. i pisma jednog čitaoca iz 2007. godine, Miroslav Jovanović Svetlosti duguje gotovo milion i po dinara (sa kamatama).
Tako je presudio Apelacioni sud. Tako je po zakonu. Samo, da li je pravedno da naposletku sve baš ovako bude?
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.