Država koja ne kažnjava ubice nema budućnost – napisali su u februaru, nakon oslobađajuće presude, oni koji čuvaju sećanje na Slavka Ćuruviju. Umesto pravde, danas su dobili i tužbu za povredu ugleda i časti.
„Ova tužba je, ja ne mogu da kažem ništa drugo, nego da je to nastavak progona Slavka Ćuruvije i 25 godina nakon ubistva i to je posledica opšte atmosfere koju vlast kreira u ovom društvu, to je nekažnjavanje zločina“, kaže Ivana Stevanović iz Fondacije Slavko Ćuruvija.
Fondacija Slavko Ćuruvija u svom saopštenju nije pominjala bivšeg načelnika beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milana Radonjića, ali se on nekako prepoznao i sada traži pola miliona dinara odštete.
„Ovo je pokušaj da se mi ućutkamo i da se sećanje na Slavka zatre i da se prestane sa pitanjima i zahtevima da se okonča sa nekažnjivošću i tog ubistva i drugih ubistava novinara u Srbiji i to je nešto na šta ne pristaje i nastavićemo da postavljamo pitanja“, dodala je Stevanović.
Identičnu tužbu Milan Radonjić podneo je i protiv advokata Aleksandra Olenika, iako ga ni on ne pominje imenom i prezimenom, u objavi na društvenoj mreži X u kojoj komentariše oslobađajuću presudu u slučaju Ćuruvija i sudije Apelacionog suda koje su takvu presudu donele.
„To je jedna vrsta zaštite, tako ja to vidim, sudija koje uvek dobijaju volšebno predmete protiv pripadnika BIA i uvek ih ili uglavnom oslobađaju. Moje mišljenje je da je to jedna vrsta pritiska i političkog i pravnog i medijskog da se ne priča o tim sudijama, tim predmetima i oslobađajućim presudama“, kaže advokat Olenik.
Svoj primerak tužbe na društvenoj mreži okačila je i opoziciona političarka Marinika Tepić.
„Zašto me tuže Ratko Romić i Milan Radonjić sa svojom advokaticom Zorom Dobričanin, kada sam se za osvetu novinaru Slavku Ćuruviji i nerešavanju njegovog ubistva obraćala – Vučiću?“, upitala je potpredsednica SSP Marinika Tepić.
Nezvanično saznajemo da tu nije kraj i da će donedavno optuženi u slučaju Ćuruvija podneti još tužbi, između ostalog, i protiv medija. A, istine nema, ni četvrt veka posle ubistva Ćuruvije, ni nakon devet godina suđenja, ni posle dve prvostepene presude kojima su četvorica optuženih bili proglašeni krivim, a onda ipak konačno oslobođeni.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.