Mirković je tužio novinare KRIK-a tvrdeći da mu je tekst „Policijska prijava: Nebojša Stefanović i Marko Parezanović pomagali Šarićevom klanu” navodno povredio pravo na dostojanstvo ličnosti i zbog toga tražio da mu se isplati 600.000 dinara.
U tom tekstu KRIK je otkrio da su bivši ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik BIA-e Marko Parezanović, prema krivičnoj prijavi policije, pomagali grupi narko-bosa Darka Šarića i da tužilac za organizovani kriminal nije istražio njihovu ulogu i procesuirao ih. U priči se, takođe, spominju policajci koji su optuženi da su pomagali klanu, između ostalih i i inspektor SBPOK-a Duško Mirković – i to u jednoj rečenici.
Mirković je na suđenju rekao da nije ni pročitao tekst zbog kog je podneo tužbu. Naveo je da mu je sporna šema koja je objavljena u okviru teksta, a na kojoj se nalazi njegova fotografija, uz fotografije Duška i Darka Šarića. Rekao je da se od objavljivanja teksta plaši za svoju bezbednost, da je supruga podnela zahtev za razvod braka, a ni sveštenik neće više da mu dolazi u kuću.
Novinari KRIK-a sudiji objasnili da se u tekstu nisu bavili Mirkovićem, već je samo spomenut, kao i da je šema koja je objavljena bazirana na činjenicama – koje potiču iz policijskih i tužilačkih dokumenata iz istrage.
Sudija Bojana Čogurić utvrdila je da je tužba Mirkovića neosnovana i obavezala ga da KRIK-u isplati sudske troškove u iznosu od 141.400 dinara.
„Stav je suda da su tuženi za sporni šematski prikaz imali dovoljno činjenično utemeljenje… odnosno činjenicu da je tužilac (Mirković) optužen kao član organizovane kriminalne grupe”, napisala je Čogurić u presudi.
„Proizlazi (…) da postoji opravdan interes javnosti da bude informisana o ličnosti tužioca (Mirković) i samom događaju, s obzirom na tužiočevo zanimanje, da je zbog toga on dužan da ima povišeni stepen tolerancije na informacije i kritiku koja se tiče krivičnog postupka koji se protiv njega vodi, pa je zbog svega toga sud zaključio da u konkretnom slučaju nije došlo do povrede dostojanstva ličnosti tužioca od strane tuženih”, zaključila je sudija u presudi.
Ovo je prvostepena presuda i na nju Mirković može da se žali Apelacionom sudu u Beogradu. Sudija Čogurić inče je ranije osudila KRIK po tužbi Predraga Koluvije, optuženog u slučaju „Jovanjica”. Više o tome pročitajte ovde.
Redakcija KRIK-a je zatrpana tužbama, ali su u poslednjih mesec dana okončana dva postupka – pravosnažno je odbijena tužba izdavača Kurira i zastareo je slučaj po krivičnoj tužbi predsednikovog kuma Nikole Petrovića. Petrović je tužio KRIK zbog priče u kojoj je otkriveno da je preko ofšor firme u Luksemburgu ušao u posao sa biznismenom sa kriminalnim vezama Stankom Subotićem, od koga je ispod cene kupio avio-kompaniju. Slučaj je zastareo jer ni posle četiri godine trajanja nije okončano suđenje.
Ipak, mnogi postupci su i dalje u toku.
Među najnovijim slučajevima su dve tužbe bivše direktorke Infrastrukture železnice Jelene Tanasković, kao i dve tužbe sudije Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević koja, između ostalog, traži zatvorske kazne i zabranu rada za novinare KRIK-a.
Brojne međunarodne novinarske organizacije ali i redakcija KRIK, smatraju da su u pitanju takozvane SLAPP tužbe – koje imaju za cilj da vrše pritisak na novinare kako bi prestali da izveštavaju o određenim temama.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.