Danas, 5. oktobra, počinje ponovljeni prvostepeni postupak pred većem Specijalnog suda koje će imati mandat da ispravi nedostatke u presudi zbog kojih je Apelacioni sud u Beogradu ovaj slučaj i vratio.
Ključna zamerka Apelacionog suda odnosi se N. N. lice koje je prvostepeno veće označilo kao neposrednog izvršioca. Naime, umesto Ratka Romića i Miroslava Kuraka, koje je tužilaštvo teretilo kao neposredne izvršioce, sud je kao izvršioca označilo N. N. lice, a pomenutu dvojicu osudilo zbog pomaganja izvršiocu.
Time je, prema mišljenju Apelacionog suda, sud prekoračio optužnicu, bitno povredivši postupak.
Kako je istaknuto u presudi, tužilac je do kraja suđenja ostao pri opisu događaja iz optužnice, nakon čega je sud u činjenični opis dodao određene činjenice i okolnosti koje nisu bile sadržane u optužnici. Time su okrivljeni označeni krivim za radnje za koje nisu bili optuženi i o kojima nisu bili izvođeni dokazi.
Pri tome, dodaje se u drugostepenoj presudi, sud nije naveo nijedan dokaz na osnovu kojeg je utvrdio „sa nesumnjivom izvesnošću prisustvo još jednog lica na licu mesta i to neposrednog izvršioca, niti na osnovu kojih dokaza je utvrdio da je N. N. lice postiglo dogovor o lišenju života oštećenog“.
Zbog ove okolnosti, u žalbama na prvostepenu presudu obe strane postupka, i odbrana i Tužilaštvo za organizovani kriminal, tražili su da ona bude ukinuta.
Ukinutom prvostepenom presudom optuženi su zbog ubistva Slavka Ćuruvije ukupno bili osuđeni na 100 godina zatvora. Radomir Marković, bivši načelnik Resora Državne bezbednosti, kao nalogodavac, i Milan Radonjić, bivši načelnik Beogradskog centra RDB-a, kao organizator, osuđeni su na 30 godina zatvora.
Romić, bivši glavni inspektor u Drugom odeljenju RDB-a, kao i Miroslav Kurak, rezervista službe, osuđeni su na 20 godina, obojica zbog organizacije ubistva.
Ovakva presuda izazvala je pomešana osećanja u javnosti. S jedne strane, istican je njen značaj, zbog činjenice da se radi o prvoj osuđujućoj presudi za ubistvo novinara u Srbiji.
Gorak ukus, međutim, ostao je zbog toga što je presudom sa obe strane komandnog lanca ostalo N. N. lice – ni stvarni nalogodavac, ni neposredni ubica nisu imenovani, pa ni osuđeni.
To što se postupak vraća odakle je i krenuo znači i da će Milan Radonjić i Ratko Romić još uvek biti u kućnom pritvoru, na koji su pušteni tokom prethodnog postupka.
Vreme koje provedu sa „nanogicom“ će im, u slučaju pravosnažne osuđujuće presude, biti uračunato u kaznu. Radomir Marković već služi kaznu zatvora od četrdeset godina, a četvrtooptuženi Miroslav Kurak je i dalje u bekstvu.
Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. godine u prolazu koji vodi do zgrade u kojoj je živeo. Sa njim u trenutku ubistva bila je istoričarka Branka Prpa, koju je nepoznata osoba tom prilikom udarila pištoljem.
Kako je prilikom iznošenja završnih reči istakao postupajući zamenik tužioca Milenko Mandić, nalog za ubistvo došao je „iz vrha vlasti, dok je porota bila cela vlada“.
Oni su, dodao je, organizovali i izvršili ubistvo novinara koji im je smetao zbog oštre kritičke reči i zato što su ga videli kao mogućeg ozbiljnog političkog protivnika.
Prvi glavni pretres u ponovljenom postupku zakazan je za danas u Posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu (Specijalni sud). Planirano je da ove nedelje budu održana tri glavna pretresa.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.