Kako je kazala, svaka tužba u koju se ne ide s namerom da se postogne određena pravda, već je cilj da se utiče na medije i novinare je SLAPP tužba.
U slučaju BIRN-a, Šapić je podneo veoma visok odštetni zahtev, a takođe nije iskoristio druge mehanizme pre tužbe, kao što je pravo na demanti, kaže Babić.
„Mi nemamo demanti, imamo samo napade na konferencijama za štampu a nikakava objašenjnja šta se zaista desilo“, rekla je pravnica NUNS-a.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić podneo je dve tužbe protiv BIRN-a, u kojima traži da mu se na ime naknade nematerijalne štete isplati dva puta po šest miliona dinara, saopšteno je iz tog medija.
Šapić je tužio BIRN Srbiju, glavnog i odgovornog urednika Milorada Ivanovića i novinare Jelenu Veljković, Aleksandra Đorđevića i Radmila Markovića zbog informacija iznetih u tekstovima o njegovoj vili u Trstu i ozakonjenju gradnje na Bežanijskoj kosi u Beogradu.
Babić kaže da iako SLAPP tužbe nisu kod nas ništa novo, one dolaze češće nego ranije, a njihov cilj je iscrpljivanje medija.
Finansijsko iscrpljivanje podrazumeva da će mediji morati da plaćaju sudske takse, advokata, odgovor na tužbu – koji će u slučaju BIRN-a biti visok, jer se određuje u odnosu na vrednost predmeta spora.
Ali radi se i o iscrpljivanju u smislu vremena koje morate da uložite da idete na ročišta, a dolazi i do njihovog odlaganja, govori pravnica.
Srbija nije usvojila preporuke za suzbijanje SLAPP tužbi, i nema posebnih mehanizama kojima bi se borili brotiv njih, kazala je Babić.
Govoreći o pretnjama smrću koje su upućene novinarki Danasa Nini Čolić, kao i pretnjama novinarki N1 Žaklini Tatalović, rekla je da institucije treba da što pre reaguju.
„Nažalost ovakve pretnje nisu nešto novo i u poslednjih nekoliko godina se jako često dešavaju“, rekla je Marija Babić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.