12. apr 2018.

Predrag Blagojević: Poreska uprava kao oruđe za kontrolu medija

Poreski službenici, koji već izvesno vreme “češljaju” papire i poslovanje niškog portala Južne vesti, u ponedeljak, na drugi dan Uskrsa, nisu radili. Državni je praznik, mada istine radi valja reći da ih već izvesno vreme nema u prostorijama ovog uticajnog sajta. Otprilike otkako je priča postala javna.

“Nema ih, zapravo, dve nedelje”, kaže glavni urednik i osnivač Južnih vesti Predrag Blagojević za Novi magazin. Na direktno pitanje poklapa li se to s medijskom kampanjom koju su pokrenuli, nemoćni da se drugačije suprotstave kontrolama koje daleko prevazilaze poreske začkoljice, Blagojević odgovara: “Pre njihovog poslednjeg dolaska sajt Krika Raskrikavanje objavio je tekst. Ja ne znam ima li to veze i kako će dalje teći kontrola Poreske uprave, ali činjenica je da ih od tada nema kod nas”.

*Izveštaj niste dobili?

Još ništa.

*Rekli ste u više navrata ovih dana da su vas istovremeno istraživale dve poreske inspekcije. Kakve i zašto dve?

Ne znam zašto dve. Jedan inspektor nam je rekao da je došao po anonimnoj prijavi iz Beograda, ali ni jedan ni drugi inspektor nisu radili po nalozima koje su nam pokazali nego mimo njih. Možemo da vam dostavimo kopije naloga.

*Nismo inspekcija. Međutim, nešto je ostalo nerazjašnjeno ovih dana – proveravaju li inspektori osnivača ili samo Južne vesti?

Zvanični vlasnik Južnih vesti je firmaSimplicity d.o.o., jedan deo firme je sajt, drugi deo je programerski, treći konsultantski i oni nemaju veze s medijima. Međutim, Poreska uprava je počela da proverava i partnere iz IT sektora.

*Dakle, ostale dve firme i njihove partnere?

Da, i firme koje se oglašavaju kod nas, neke produkcijske kuće koje angažujemo kad nam je potrebna dodatna aktivnost.

* Simplicity d.o.o je pre izvesnog vremena kupio poslovni prostor. Na kredit. Da li su provere učestale od tada ili je to slučajnost?

Poklapa se vremenski, ali iskreno ne vidim direktnu vezu.

*Da li su Južne vesti, ogranak firme, profitabilne?

Da, više zarađujemo nego što trošimo, ali profit ne postoji jer ga ulažemo u razvoj, za edukaciju novinara, opremu i ostalo bitno za rad. I to od 2103. Mi imamo osam zaposlenih novinara i pet dopisnika, što je za Srbiju neobično.

*Ponedeljak je kad razgovaramo, imate li najavu da će inspekcija nastaviti češljanje kad prođu praznici?

Ne, ne znamo šta se dešava, formalno kontrola nije zatvorena, obavestili bi nas da jeste, to im je obaveza.

*Pominjalo se nepristojno ponašanje. Kako je to uticalo na rad novinara.

Nisu ulazili u redakciju, komunicirali su sa direktorom i finansijskom službom, koliko znam, novinare ništa nisu ni pitali.

*A kako je neuobičajena situacija delovala na vaše mahom mlade novinare?

Unosi nervozu, ali i stvara inat. To je kao kad samo vas zaustavi saobraćajna policija, a ostale propušta – nervozni ste i ljuti.

*U javnosti je već povučena paralela sa Vranjskim, koje su se (samo)ugasile posle poreske kontrole iako nije bilo prekršaja. Delite li i vi taj stav ili, bolje, zebnju i podseća li vas kontrola na Vranjske?

Iskreno – ne sem u jednom: poreska uprava se ne koristi kao legalna i legitimna kontrola poslovanja nego kao oružje i oruđe za kontrolu medija koje vlast ne može drugačije da kontroliše. Kod nas nikada nisu našli nijednu nepravilnost iako su tokom poslednjih pet godina poreski službenici kod nas proveli oko dve godine.

*Mnogo je bilo reakcija i podrške, jeste li zadovoljni?

Da, bilo je mnogo interesovanja kolega, podržali su nas i mi smo im veoma zahvalni na tome. Zvali su nas sami, interesovali se da objave priču, što je nama najveća pomoć. I udruženja su zainteresovana za podršku, ali mi smo ih zamolili da još ne reaguju; ovaj vid kontrole je očito pritisak, ali teško ga je dokazati. Kad su inspektori počeli da zovu čak i rođake naših oglašivača i da im pokazuju naše ugovore sa UN, EU, objašnjavajući da smo mi strani špijuni, zvali su nas partneri i kazali – benefit od oglašavanja je manji od štete koju možemo imati. I naravno da su u pravu i naravno da ne možete očekivati da će ti ljudi biti svedoci. I zbog toga nismo ni prijavili ta saznanja tužilaštvu. I tako poreska nastavlja da pritiska njih i nas.

*Da li je pao nivo oglašavanja?

Jeste.

*A donacija bez oglašavanja?

O tome nismo razgovarali.

*Šta treba još da se dogodi da zatražite pomoć kolega, udruženja, međunarodne zajednice?

Ne znam, gore od ovog je samo da nas pohapse po optužbi za pranje novca, utaju poreza ili nešto slično i da nas drže u pritvoru. Ne bi me iznenadilo da nekog od nas stvarno pritvore da ne bismo uticali na svedoke, na primer.

*Ako bude optužbe.

Da, to je jedino gore od ovog što nam se dešava – sada nam udaraju na izvore prihoda, tamo gde su mediji najtanji. I sad kad smo izašli u javnost s tim pritiskom koji vrše na naše klijente, zabijen nam je još jedan kolac u poslovanje jer time teramo potencijalne klijente. A nemamo dokaze da to rade, pa će sutra, kao u slučaju Vranjskih, premijerka da kaže – nisu opstali na tržištu.

*Poruka Predraga Blagojevića 24 sata nakon razgovora: „Danas nam dodelili dve nove inspektorke i produžili kontrolu do sredine maja. A tri klijenta nas zvala danas, najavili im se inspektori za sutra i prekosutra.. Ludilu nema kraja!

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend