„Crnogorske vlasti treba da pojačaju zaštitu novinara”, napisala je na Tviteru međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RBG) povodom aktuelnih događaja na Cetinju.
Ova organizacija je podsetila javnost na napad na ekipu Televizije N1 i dodala da srpski mediji podstiču etničke tenzije umesto da izveštavaju pravično i uravnoteženo.
Uoči ustoličenja mitropolita Joanikija, na cetinjskim ulicama organizovani su protesti, koji su povremeno bili nasilni, a pojedini demonstranti ometali su rad novinara i novinarki.
Reporteri bez granica su istakli da crnogorska vlast nije uspela da zaštiti novinare, uprkos postojanju svesti o rizicima.
#Montenegro: While reporting from the enthronement of bishop of Serbian Orthodox Church in #Cetinje, @N1infoSA's journalist @aleksandratolj1 has been attacked with stones by nationalist protesters. The authorities failed to protect the journalist despite being aware of the risks. pic.twitter.com/BibVbXMnzz
— RSF in English (@RSF_en) September 7, 2021
Reporterka TV N1 Aleksandra Tolj Ružić izveštavala je sa protesta putem Fejsbuk lajva, u čemu ju je ometala grupa prisutnih građana: oni su pretili novinarki, napadali je, a čak i udarili telefon kojim je snimala. Ružić je dodala da su ekipu N1, između ostalog, polivali vodom, gurali, pljuvali i gađali kamenjem.
Pored podsećanja na ovaj napad, RBG su ukazali na to da srpski tabloidi podstiču širenje etničkih tenzija umesto da pravično i uravnoteženo izveštavaju o aktuelnim događajima.
Reporteri su osudili podsticanje nasilja i apelovala na crnogorsku vlast da unapredi zaštitu novinara i novinarki.
Instead of reporting in a fair & balanced way on the ethnic tensions in #Montenegro, tabloids from the neighboring #Serbia have contributed to them. @RSF_inter denounces any incitation to violence & calls on #Montenegro's authorities to step up the protection of journalists.
— RSF in English (@RSF_en) September 7, 2021
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.