Uz podsećanje da je Ministarstvo finansija, prema dokumentu koji je procurio, tražilo od banaka da dostave transakcije na računima 37 nevladinih organizacija i pojedinaca, među kojima su i istraživački novinari, da bi „istražili finansiranje terorizma i pranje novca“, Reporteri bez granica se u objavi na Tviteru pitaju da li Srbija špijunira medije i nevladine organizacije.
„Sa tabloidima koji označene osobe nazivaju ’plaćenicima’, lov na veštice je već počeo. Sve dok Ministarstvo finansija ne pruži kredibilno objašnjenje, RBG žali zbog istrage koja zastrašuje civilni sektor i podriva medijske slobode.“
With tabloids portraying the targeted persons as "merchants", the witch hunt has already started. Unless #Serbia's Finance Ministry gives a credible explanation, @RSF_en deplores a surveillance intimidating civil society & undermining #pressfreedom. Unacceptable in a democracy!
— RSF in English (@RSF_en) July 29, 2020
Direktor Amnesti internešenela za Evropu Nils Muižnieks takođe je najavljenu istragu Uprave za pranje novca nazvao činom zastrašivanja.
„Targetiranje novinara i nevladinih organizacija apsurdnim navodima o pranju novca i finansiranju terorizma jasan je čin zastrašivanja i poslednji je u nizu u kampanji koju vlasti u Srbiji sprovode s ciljem ućutkivanja svojih kritičara“, rekao je Muižnieks.
„Ovakva vrsta proizvoljne istrage, koja posebno cilja one kritične prema vlasti, podriva pravo na slobodu izražavanja i ugrožava slobodu štampe. Te istrage moraju biti ukinute“, naglasio je direktor AI za Evropu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.