„Nije zakonski zaštićena uređivačka autonomija u medijima na jezicima manjina i sve to doprinosi izrazito ugroženoj slobodi izražavanja u tim medijima čiji su osnivači nacionalni saveti“, kazala je Žužana Serenčeš na seminaru o izveštavanju o izborima za nacionalne savete manjina, u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine (NDNV).
Ona je podsetila da onaj deo koji se tiče ovlašćenja nacionalnih saveta u oblasti informisanja i u novoj verziji Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina suštinski „ama baš ništa nije promenjen“.
„Ostala su ona rešenja na koja smo svi ukazivali kao na problem, jer je zakon dao velika i ozbiljna ovlašćenja nacionalnim savetima u medijima čiji su osnivači, a da njihova odgovornost ni na koji način nije precizirana u odnosu na te medije“, kazala je Žužana Serenčeš.
Novinar Čaba Presburger rekao je da je veoma teško utvrditi koliki je stvarni broj pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji, jer se njihov broj iz godine u godinu smanjuje.
„Ljudi su ili rezignirani, ili se plaše da podrže određene liste. Opozicione liste nailaze na brojne prepreke kada žele da skupe potpise i da učestvuju na izborima“, kazao je Presburger.
Prema njegovim rečima, u mađarskoj nacionalnoj zajednici jedino Savez vojvođanskih Mađara ima kampanju, a ostali još uvek nisu predali liste i veliko je pitanje da li će uopšte uspeti da predaju listu.
Novinar i politikolog Boris Varga, direktor Novinsko-izdavačke ustanove na rusinskom jeziku „Ruske slovo“ ovo je do sada „najcrnji i najprljaviji“ izborni proces u rusinskoj nacionalnoj zajednici.
On je rekao da su primećeni pokušaji korumpiranja birača i podsetio da je reč o krivičnom delu za koje je predviđena i zatvorska kazna.
Seminar „Izveštavanje o izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina“ organizovao je NDNV uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.