25. sep 2024.

Serijal „Robin Hud“: Novinarke iz manjih sredina češća meta napada (VIDEO)

Novinarke u Srbiji često su izložene nasilju, pretnjama i pritiscima, kako iz digitalnog prostora, tako i od strane vlasti. Vesna Milić i Tamara Stankov svedoče o tome da su pritisci prisutni i unutar njihovih redakcija, a uz to se suočavaju i sa socio-ekonomskom nesigurnošću. Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava naglašava da su novinarke u manjim sredinama u još težem položaju, što dodatno ugrožava slobodu medija i demokratiju.

U prvoj epizodi nove sezone regionalnog serijala “Robin Hud”, novinarke iz Niša, Vesna Milić i Tamara Stankov, svedoče o izazovima sa kojima se svakodnevno suočavaju, naglašavajući da su pritisci često povezani ne samo sa poslom, već i sa privatnim životom.

Iako nije novost da su novinari u Srbiji izloženi nasilju, pritiscima i pretnjama, Vesna Milić kaže da isto tako nije novost ni da su novinari, naročito novinarke na lolaku izloženiji tim pritiscima.

Jedan od razloga je što nivo anonimnosti u manjim sredima manji u odnosu na velike gradove.

Uglavnom kada sam izveštava o nekim škakljivim temama, nisam razmišljala o pritiscima. Međutim, uvek stoji to “šta ako”. Iz iskustva mogu da kažem da se nasilje više događalo u digitalnom prostoru ili od strane sagovornika i sagovornica iz vlasti – kaže Milić.

Da pritisci i nasilja postoje, saglasna je i novinarka Tamara Stankov koja kaže da kada se govori o nasilju nad novinarkama najčešći “od spolja”, ali da se zaboravljaju pritisci koje dobijaju unutar svojih organizacijama.

Ona ističe da se konkretni pritisci ne odnose na to o čemu novinarke izveštavaju, već da se odnosi na njihov privatni život.

Nasilje je kada sagovornici pokušavaju da ostvare prisniji kontakt rečima “luko” i “srce”, ali je isto tako nasilje i da budeš nedovoljno plaćen i nemaš socio-ekonomsku sigurnost i da redakcija u takvim situacijama neće da stane iza tebe. Lakše je izboriti se sa spoljnim pritiscima ako postoji dobra baza u samoj redakciji, ali kada je nema, nepodnošljivo je raditi posao – zaključuje Stankov.

Novinarstvo je profesija u kojoj može boriti i za ženska prava i za prava novinara, smatraju Vesna i Tamara, ali dodaju da je potrebno zajedništvo, kolegijalnost i podrška, naročito mlađim novinarkama koje su i najčešća meta.

Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava rekao je da su novinarke iz u nezavidnom položaju i naglasio da pritisci, pretnje i izazovi u manjim sredima još veći.

Socio-ekonmski položaj novinarki je još jedan faktor koji čini bavljenje tom profesijom veoma izazovnom. Izložene su pretnjama, pritisima i na kraju mnoge odustanu od profesionalnog bavljenja ovim pozivom, koji je važna poluga da društvo bude zaista demokratsko. Slobodni mediji i demokratsko društvo ne mogu odvojeno da funkcionišu – zaključuju Đorđević.

A sa kakvim problemima se susreću novinarke iz ostalih zemalja Zapadnog Balkana možete pogledati u prvoj epizodi četvrte sezone regionalne emisije “Robin Hud”.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend