Moramo da govorimo o stanju bezbednosti novinara, ali i da predložimo ono što nedostaje kako bi se položaj popravio, kazao je Radičević na skupu „Stop nekažnjivosti“ povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, a u organizaciji Udruženja novinara Srbije.
„Ja insistiram da pođemo od sebe, od novinarske solidarnosti, da se mi među sobom podržavamo bez pretpostavke ko je novinar i za koju redakciju radi i da budemo svi jednako zaštićeni. Na žalost to nije u ovom trenutku slučaj, jer se delimo. Važno je prijavljivati, pozivamo kolege da svaki slučaj kada se ne osećaju bezbedno prijave, jer je više mehanizama u Srbiji kada je u pitanju zaštita, ali i pravnih rešenja koja Srbiju svrstavaju među zemlje sa najviše pozitivnih pravnih propisa u Evropi koji štite novinare. Problem je činjenica da mi nemamo pravosnažne presude“, rekao je Radičević.
Jan Bratu, šef misije OEBS kazao je da je ta organizacija zabrinuta za bezbednost novinara koji rade u Srbiji, ali i u svim zemljama OEBS-a.
Bratu je kazao da je broj napada na novinare veoma visok, ali da srećom nema mnogo nasilnih.
„Mnogo je pretnji i to je očigledno stvar na kojoj moramo raditi“, kazao je Bratu na skupu
Bratu je govorio o napadima i ubistvima novinara u Las Vegasu, na Malti, u Češkoj, Holandiji.
„Nemamo baš takve situacije u Srbiji, ali ne znači da ne bi moglo da se desi. Ovde imamo zabrinjavajuće napade koji su se desili 21 godinu ranije kao što je ubistvo novinara Pantića, a da ni do danas nisu rešeni“, naveo je Bratu.
Na skupu su učestvovali predstavnici novinarskog udruženja, pravnici, a preko Zoom aplikacije uključio se Dzeremi Dir, zamenik generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara.
Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima Tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo je da je preuzelo slučaj ubijenog Milana Pantića od Višeg javnog tužilaštva u Jagodini, što je godinama unazad tražila medijska zajednica, a Međunarodna federacija novinara (IFJ) je ove godine, na predlog UNS-a, usvojila rezoluciju kojom se traži efikasna istraga i angažovanje države kako bi se kaznili ubice i nalagodavci ovog zločina.
Ni posle 23 godine nije presuđeno ubicama Slavka Čuruvije iako je prošlo devet godina od podizanja optužnice. Predmet je još pred Apelacionim sudom, nakon što su se i tužilaštvo i odbrana žalili na prvostepenu presudu kojom su četvorica bivših državnih funkcionera i pripadnika Službe državne bezbednosti osuđeni na kaznu zatvora od 100 godina.
Okolnosti smrti novinarke Dade Vujasinović su i dalje nerazjašnjene, a 23 godine nema pomaka ni u istrazi ubistva 16 medijskih radnika RTS-a tokom NATO bombardovanja.
Više od dve decenije niko nije odgovarao za ubistva i kidnapovanja 19 novinara i medijskih radnika Srba, Albanaca i Nemaca na Kosovu na šta su ukazali članovi Udruženja novinara KiM na skupu u Vrdniku.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.