Na skupu ,,Stop nekažnjivosti“ povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, a u organizaciji Udruženja novinara Srbije, ukazano je na važnost prijavljivanja svake situacije kada se novinari ne osećaju bezbedno.
Rečeno je da u Srbiji postoji više mehanizama kada je u pitanju zaštita, ali i pravnih rešanja koja Srbiju svrstavaju među zemlje sa najviše pozitivnih pravnih propisa u Evropi koji štite novinare. Problem je činjenica da mi nemamo pravosnažne presude“, rekao je Radičević.
Šef misije OEBS, Jan Bratu kazao je da jebroj napada na novinare veoma visok u svim zemljama OEBS-a, te da je ta organizacija zabrinuta za bezbednost novinara koji rade u Srbiji.Bratu je govorio o napadima i ubistvima novorana u Las Vegasu, na Malti, u Češkoj, Holandiji.
Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima Tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo je da je preuzelo slučaj ubijenog Milana Pantića od Višeg javnog tužilaštva u Jagodini, što je godinama unazad tražila medijska zajednica. Međunarodna federacija novinara je ove godine, na predlog UNS-a, usvojila rezoluciju kojom se traži efikasna istraga i angažovanje države kako bi se kaznili ubice i nalagodavci ovog zločina.
Ni posle 23 godine nije presuđeno ubicama Slavka Ćuruvije iako je prošlo devet godina od podizanja optužnice.
Okolnosti smrti novinarke Dade Vujasinović su i dalje nerazjašnjene, a 23 godine nema pomaka ni u istrazi ubistva 16 medijskih radnika RTS-a tokom NATO bombardovanja.
Više od dve decenije niko nije odgovarao za ubistva i kidnapovanja 19 novinara i medijskih radnika Srba, Albanaca i Nemaca na Kosovu na šta su ukazali članovi Udruženja novinara KiM na skupu u Vrdniku.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.