Da postoje botovi, potvrdilo je svedočenje bivšeg pripadnika SNS internet tima.Govorio je o komentarisanju vesti po nalogu, što su stručnjaci ocenili kao razvijeno propagandno sredstvo koje vlast u Srbiji godinama koristi.
Koriste se i druga sredstva, kao što je ostavljanje pluseva i minuseva na komentare, a Južne vesti su utvrdile da se to radi iz jednog centra, jedne mreže, sa jedne IP adrese – registrovane u beogradskoj centrali SNS.
Svedočenje bivšeg bota izazvalo je pažnju javnosti, ali i pozornost administratora sajta Južnih vesti. Direktor Vitomir Ognjanović kaže da su baš na priči o botovima primećene i praćene pojačane botovske aktivnosti, zatim izvučeni rezultati koji pokazuju da se na vest organizovano reagovalo iz jednog centra.
Konkretno, po IP adresi koja je ostavila ubedljivo najviše + i – glasova za komentare, i upitom u RIPE registar, imamo da je to registrovana SNS mreža – kaže Ognjanović.
Malo levo, malo desno, da li ćemo plus ili minus; Foto: JVU registru jasno stoji netname: Srpska-napredna-stranka-net, adresa – Paljmira Toljatija 5, Beograd.
Ostavili su preko 22.500 glasanja za komentare ispod vesti o bivšem botu, a samo na jednom komentaru imamo brojke koje značajno odskaču od ostalih, ali podeljene, što znači da nisu baš bili sigurni za šta da glasaju. Interesantno je da sa te IP adrese nije stigao nijedan jedini komentar, tako da najverovatnije baš tu mrežu koriste isključivo za ove +/- aktivnosti – zaključuje Ognjanović.
A da su je obilato koristili i ranije, pokazuje arhiva podataka Južnih vesti. Iz te mreže do sada je stiglo preko milion +/- glasova na sajt Južnih vesti.
SNS u „digitalnom ratu“, cilj kreiranje nepostojeće istine
Južne vesti nedavno su organizovale i konferenciju o botovima na kojoj se raspravljalo kako se boriti protiv kreiranja javnog mnjenja. Posle toga i posle svedočenja jednog bivšeg bota, usledio je “udar” na sajt.
Advokat Rodoljub Šabić kaže da angažman raspoloživih resursa SNS u tolikom obimu potvrđuje da je ovo „neuralgična tačka“, a da reakcija „sns-čitalaca“ predstavlja možda najbolju potvrdu aktuelnosti i tačnosti teksta.
Šabić se do skora i zvanično bavio zaštitom i obradom podataka kao poverenik, pa iz stručnog ugla potvrđuje da je objavljivanje ovih podataka u javnom interesu.
Bivši poverenik za informacije od javnog značaja kaže da je ovo još jedna u dugom nizu potvrda činjenice da je u Srbiji aktivizam političkih stranaka pretvoren u karikaturu i grotesku, a da je politička borba rat u kojem je sve dopušteno.
S tim u skladu smatraju da je dozvoljeno i regrutovanje armija botova i angažovanje još daleko efikasnijih softverskih resursa radi „komentarisanja“ i „glasanja“ u cilju kreiranja željene slike o stanju u društvu – makar ta slika nemala veze s istinom, čak joj je i direktno suprotna – zaključuje Šabić.
To da je epicentar botovanja čak i registrovan na SNS, Šabića ne iznenađuje, iako kaže da bi trebalo, ali u normalnom društvu.
Činjenica da se to više čak i ne pokušava sakriti najbolje pokazuje dokle smo stigli u celoj zemlji. Suočeni smo s konceptom koji celu javnu sferu i politički živo redukuje na „ring“ za bespoštedni obračun s neistomišljenicima. A beskrupuloznu manipulaciju javnošću doživljava kao odlučujuću u tom obračunavanju. Istina je u svemu tome nebitna – naglašava Šabić.
Urednik BIRN-a Slobodan Georgiev kaže da je ovakav rad SNS instrument da se diskvalifikuje i zakopa nešto što je za njih politički opasno, ali da su izabrali najgori način.
Ovo je način da se u digitalnom svetu pobedi neprijatelj koga su oni označili kao neprijatelja. Ovde je sve relativizovano, šta god da im se kaže da rade neispravno, oni odgovaraju kao da to nikad niko nije radio u istoriji. Oni neka rade to što rade, naše je da to zabeležimo – kaže Georgiev.
A zašto u stvari SNS to radi, koja je njihova “istina” i razlog tako intenzivnog glasanja, ostavljanja pluseva i minuseva na komentare, pitanja su koja su poslata na centralu stranke i Južne vesti očekuju odgovor.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.