Studenti su, povodom hapšenja reportera KTV Zrenjanin Nemanje Šarovića, podsetili na član 50. Ustava Srbije koji garantuje slobodu medija, zabranjuje cenzuru i nalaže slobodnu cirkulaciju informacija, naglasilvši da novinari moraju imati pravo da rade bez straha od pritisaka, pretnji i nasilja.
Studenti posebno ukazuju na član 4. Zakona o javnom informisanju i medijima, koji garantuje da niko ne sme vršiti pritisak na medije, uređivačku politiku ili novinare.
Osim toga, član 69. Zakona o policiji jasno navodi da je policija dužna da postupa zakonito, bez diskriminacije i da niko ne sme vršiti pritisak na novinare niti ometati njihov rad, objavljeno je u saopštenju na Instagramu.
Studenti svih pravnih fakulteta u blokadi ukazali su i da član 291. Zakona o krivičnom postupku propisuje da policajac koji hapsi, mora odmah obavestiti osobu o razlogu hapšenja i pravima koja joj pripadaju.
„Sloboda medija nije samo pravo novinara, to je pravo svih građana na istinu i transparentnost“, poručili su studenti koji blokiraju pravne fakultete.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.