Od 15 slučajeva povreda digitalnih prava i sloboda koje je SHARE Fondacija zabeležila u periodu januar – mart 2018, bilo je 6 slučajeva u kojima je onemogućen pristup sadržaju ili je na druge načine ugrožena informaciona bezbednost.
„Trend porasta pokazuje da smo od početka aprila već zabeležili tri tehnička napada. Među njima su prevara građana na Fejsbuku sa platnim karticama, tehnički napad na sajt Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) sa ciljem obaranja sajta i neovlašćeni pristup nalozima organizacije “Da se zna” na Instagramu i Tviteru. Najupečatljiviji slučaj dogodio se krajem februara, kada su nepoznati počinioci preuzeli Fejsbuk stranicu Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), uklonili administratore koji su upravljali stranicom i objavili neprikadan sadržaj2, navodi se u saopštenju.
SHARE Fondacija ukazuje da uloga civilnog sektora u rešavanju problema na najvećim i najpopularnijim onlajn platformama mora da bude podignuta na viši nivo.
„Kada je reč o sadržajima na Fejsbuku, Tviteru ili Jutjubu, glavnu pregovaračku poziciju imaju privatne kompanije sa sedištem van Srbije i teško da policija i drugi državni organi mogu sami da sprovedu svoje zahteve“, zaključuje se u saopštenju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.