U izveštaju se kaže da su nezavisni mediji generalno bili aktivni i da su izražavali različite stavove, ali i da je „bilo izveštaja da je vlast vršila pritisak na medije“ i uticala na njihovo izveštavanje.
Jedan od načina, prema izveštaju, jesu ekonomski pritisci koji su ponekad medije dovodili do autocenzure, a koje država vrši preko budžeta koji raspoređuje medijima.
„Finansijski pritisci su u mnogim medijima oblikovali uređivačku politiku i izveštavanje, kao i uslove u kojima novinari rade“, stoji u izveštaju Stejt departmenta.
U ovom dokumentu se podseća i na otpuštanja na Radio-televiziji Vojvodine u maju prošle godine, kao i na promene u uredništvu pokrajinskog javnog servisa i tvrdnje da su otpuštanja rezultat političkih pritisaka od strane nove pokrajinske vlade u kojoj Srpska napredna stranka ima većinu.
Podseća se i na to da je Ljiljana Smajlović dala otkaz u Politici zbog, kako je rekla, odsustva uređivačke slobode i mešanja menadžmenta i vlasnika u rad redakcije, kao i na izložbu naprednjaka „Necenzurisane laži“.
U izveštaju se takođe konstatuje da Tanjug nije privatizovan iako je, po medijskoj strategiji i setu medijskih zakona, to trebalo da bude, kao i da država i dalje ima udeo u vlasništvu Večernjih novosti i Politike.
Spominju se i dešavanja koja su pratila rušenje u Savamali u izbornoj noći 24. aprila, nakon čega je NIN objavio tekst u kome se kao jedan od odgovornih spominje ministar policije Nebojša Stefanović, koji je nakon toga tužio taj list i dobio ga u prvostepenoj presudi.
Kada je reč o napadima i pretnjama, izveštaj Stejt departmenta oslanja se na podatke NUNS-a koji je tokom 2016. godine zabeležio osam slučajeva fizičkog napada na novinare, 25 verbalnih napada, jedan napad na imovinu i 26 drugih pritisaka.
U ovom poglavlju navode se i „državni udari“ za koje su na Pinku i u Informeru optuživani novinari i aktivisti. U tim medijima oni su nazivani izdajnicima i stranim plaćenicima, uz objavljivanje njihovih imena i fotografija.
Ceo izveštaj Stejt departmenta možete pročitati ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.