„Posebnom tužilaštvu za VTK je dostavljena krivična prijava protiv Aleksandra Vulina povodom medijskih natpisa u vezi odredjenih elektronskih komunikacija, povodom koje je tužilaštvo preduzelo radnje i mere radi provere navoda prijave, o čijim rezultatima će javnost biti blagovremeno obaveštena“, stoji u pisanom odgovoru tužioca Branka Stamenkovića.
Ko je i kada podneo krivičnu prijavu, kao i da li je do sada neko saslušan Stamenković nije želeo da komentariše.
Podsetimo, ministar Aleksandar Vulin je pre desetak dana komentarisao autorski tekst bivšeg ministra Dragana Šutanovca za Nedeljnik, koji nikada nije objavljen. O tom tekstu su Dragan Šutanovac i urednik Nedeljnika Veljko Lalić samo razmenjivali mejlove.
Nakon što je o tome list Nedeljnik obavestio javnost, Ministarstvo odbrane objavilo je saopštenje u kome priznaju „grubu grešku“ jer su, kako su naveli, pomešali Nedeljnik i list Kurir.
Ovo objašnjenje nije bilo suvislo redakciji Nedeljnika jer se u vesti koju je PR služba prosledila Tanjugu doslovno kaže „naveo je Vulin reagujući na autorski tekst Dragana Šutanovca u kome kritikuje saradnju Srbije i Rusije“.
„Tekst u Kuriru nije bio tekst o srpsko-ruskim odnosima, i ne pominje se ministar Ruske Federacije Sergej Šojgu, na šta je reagovao ministar Vulin“, objašnjava Nedeljnik u čemu je nelogičnost pravdanja ministarstva odbrane.
Nedeljnik traži nezavisnu komisiju
List Nedeljnik je danas saopštio da se u proteklih deset dana, od odgovora Aleksandra Vulina na neobjavljeni tekst Dragana Šutanovca u Nedeljniku, čuo „čitav spektar uvreda, zamena teza, poluistina, pokušaja da se sve zataška, krivičnih prijava protiv samih sebe, nereagovanja tužilaštva i ekspresnog reagovanja Odbora za bezbednost, koji je od četiri agencije, postavio pitanje samo jednoj obaveštajnoj službi.“
„Jedino nismo mogli da dobijemo odgovor na prosto pitanje: odakle ministru odbrane Aleksandru Vulinu tekst koji nikada nije objavljen“, kaže se u tekstu Nedeljnika.
Kako navode, nakon što su videli ćutanje institucija u ovom slučaju, rešili su da sa svojim advokatima pokrenu tužbu Republičkom javnom tužilaštvu, „kao i da se direktno obratimo Zaštitniku građana, Povereniku za informacije od javnog značaja, BIA, VBA, VOA, MUP-u, Radnoj grupi za zaštitu novinara i medijskim udruženjima“.
Nedeljnik traži da se formira i nezavisna komisija, a tu ideju su podržala i dva najveća udruženja novinara, kako bi se ispitalo da li ima praćenja i prisluškivanja novinara u Srbiji.
„Mislimo da je to u najvažnijem interesu za sve novinare u Srbiji, kao i za Vladu koja treba da otkloni sumnje da se to dešava“, kaže se u tekstu Nedeljnika.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.