Ona je za NIN ispričala kako je izgledao taj incident.
”Uđite unutra, predsednik vas čeka, a ja vas neću tući kao moj kolega juče”, rekao joj je opštinski portir dan posle incidenta.
“Ne, nije to bio čovek iz obezbeđenja predsednika opštine Inđija, koji me je tukao dan pre, izbacujući me sa sastanka predsednika opštine i građana. I, kada sam čula to – ja vas neću tući, bilo mi je žao mene”, govori za NIN Verica Marinčić, novinarka IN Medija, napadnuta u zgradi opštine Inđija, gde je izveštavala sa protesta meštana Čortanovaca zbog ukidanja železničke stanice.
Snimak fizičkog izbacivanja novinarke iz zgrade opštine svojevrsna je lična karta slobode medija u Srbiji. Tu je mogao da se vidi nasilan, ponižavajući i nedopustiv tretman koji uživaju novinari slobodnih medija u Srbiji. I dalje, u tradicionalnom maniru, bez ikakve reakcije nadležnih institucija i uobičajeno, bez sankcija. Uznemirujući snimak, ako to jeste, nije uznemirio javnost i nije je pokrenuo. Niko nije mrdnuo ni prstom. Osim, tek nekoliko starijih žene koje su se jutro nakon događaja, okupile ispred opštine Inđija, pružajući podršku novinarki.
Zabranjeno izveštavanje
Kako se incident dogodio? U ponedeljak ujutru Verica je sa grupom građana želela da prisustvuje sastanku predsednika opštine Inđija Vladimira Gaka i predstavnika Saveta mesnih zajednica Čortanovci i Beška. Ušla je sa njima.
“Ali, kada me je u hodniku šef kabineta predsednika opštine Nemanja Milojević video rekao je da napustim zgradu. Da ne smem da snimam i oduzeo mi je telefon. Počeo je da se fizički obračunava a zatim me je uz primenu sile izbacio pripadnik obezbeđenja”, priča ona.
Marinčić je nakon toga otišla u Dom zdravlja, u službu Hitne pomoći, a zatim u policiju gde je dala izjavu o incidentu. Reakcije i dalje nema. Prošla su već dva dana i kao da se ništa nije dogodilo.
“Predsednik opštine pozvao me je posle toga na razgovor, rekao je da sam iscenirala bespotrebnu scenu i da su opozicioni mediji plasirali samo deo snimka, onoliko koliko je meni i njima odgovaralo. Rekao je da nisam imala pravo da budem gde sam zatečena, da nisam akreditovana, a da sam opoziciona novinarka koja stalno ima nešto protiv vlasti, koja ih neprekidno kritkuje, te da ukoliko želim treba da se bavim politikom i da se kandidujem na izborima”, kaže Verica.
Po smeni opštinskih vlasti 2016. u Inđiji, Verica je dobila otkaz na regionalnoj Sremskoj televiziji.
“Nisam htela da se učlanim u stranku, odbila sam da radim pod takvim uslovima i od tog trenutka do današnjeg dana stalno sam u problemu. ‘Vi ste uvek na suprotnoj strani. Kritikovali ste i one pre nas’, stalno mi ponavlja predsednik opštine. Ali sve što ja zahtevam su transparentni ugovori vezani za opštinske poslove, koje iz poreza plaćamo svi mi građani”, kaže Verica.
Iz zgrade Opštine Inđija, tokom sastanka povodom protesta meštana zbog ukidanja Železničke stanice u Čortanovcima, obezbeđenje je nasilno izbacilo novinarku lokalnog onlajn portala IN medija Vericu Mariničić.
Video: N1 pic.twitter.com/6q9fGHEK2Z
— Kreni-Promeni (@KPromeni) March 4, 2024
Stalne pretnje
Njen posao ima cenu. Niska plata stiže neredovno, ali pretnje su redovne, kontinuirane i sada već rutinske.
“Presretali su me automobilima. U početku nisam obraćala pažnju ali sam 2018. godine kada mi je mladić sa grupom prijatelja preprečio put, psovao majku i uzvikivao da ću ga dobro zapamtiti podnela krivičnu tužbu. Tužilaštvo u Staroj Pazovi tada je odbacilo prijavu, uz obrazloženje da je on samo ispoljavao kritički stav prema mom radu. Dve godine kasnije, pripadnik “noćnih vukova” proganjao me je ponekad motorom, a nekada automobilom. Bilo je više pokušaja da me udari na putu automobilom ili motorom“, kaže ona. Kako dodaje, nekoliko puta ga je prijavila za uhođenje, ali suđenja bi trajala dugo, uz uvek isti efekat – oslobađajuću presudu.
“Ignorisali su činjenicu da je počinilac čak i sam potvrdio priznao napade, ali uz objašnjenje da to nema nikakve veze s poslom koji obavljam I o onome o čemu pišem”, kaže Verica.
A Verica se u lokalnom mediju bavi problemima domaćina opštine Inđija, pre svega načinom raspodele novca iz budžeta. Insisitiranje na transparentnosti, i omogućavanje uvida u poslovanje opštine, kako bi i građani učestvovali u tome kako se troši njihov novac, Verici je donelo „poseban tretman“, kakav se događa bezbednosno inače veoma ugroženim novinarima lokalnih medija.
“Promocija vlasti nije moj posao. I juče mi je predsednik, nakon što me je pozvao na razgovor, rekao da ih nikada nisam pohvalila, samo nešto kritikujem. Rekao je i da sam opozicioni novinar, političar, a ja sam pitala hoće li mi konačno reći koju i čiju politiku zastupam. Rekao je da ne zna, ali da sam uvek protiv, kao I onih prethodnih, i kada je već tako, da treba da se kandidujem“.
Novinarska udruženja osuđuju
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) osudilo je napad na novinarku Vericu Marinčić i o tome obavestilo Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara.
„NDNV kroz izveštaje svojih lokalnih poverenika iz više gradova i opština u Vojvodini beleži brojne slučajeve diskrimancije novinara od strane lokalnih moćnika“, navodi NDNV. Diskriminacija i napadi na lokalne novinare predstavljaju, upozorava NDNV direktan atak na javni interes lokalnih zajednica i na osnovna prava građana koji u njima žive.
“Taj incident predstavlja kontinuitet višegodišnjeg ugrožavanja sigurnosti koleginice Marinčić u Inđiji. Godinama unazad, ona je izložena različitim napadima čak i narodnog poslanika Marijana Rističevića, ali I čestim hakerskim napadima na portal za koji izveštava i uvredljivim komentarima putem društvenih mreža“, navode iz NDNV.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) oštro osudilo postupanje lokalnih vlasti u Inđij i zabranu novinarki portala „In medija“ Verici Marinčić da prisustvuje događaju od interesa za javnost. U saopštenju se ističe da visoki funkcioneri moraju da postanu svesni da je diskriminacija novinara i medija zakonom zabranjena i da treba da obezbede uslove za njihov nesmetan rad.
„Praksa zabrane novinarima da prisustvuju javnim događajima, kao i odbijanje javnih funkcionera da odgovaraju na novinarska pitanja, mora odmah prestati. Nosioci vlasti moraju svim novinarima obezbediti nesmetano izveštavanje sa događaja koji su od javnog interesa“, ističe NUNS
ANEM je naglasio da izostanak reakcije potvrđuje da se čin radnika obezbeđenja ne može pravdati njegovim neznanjem niti odsustvom jasnih smernica kako se može i mora ophoditi prema medijskim radnicima.
“Ovaj nepatvoreni gest nasilja pred kamerama očito ima podršku u samom vrhu opštine Inđija koja ovim dokazuje da nije slučajno što je novinarka Verica Marinčić već godinama suočena sa problemima koji proističu iz ugrožavanja njene elementarne bezbednosti“, navodi ANEM.
Udruženje novinara Srbije osudilo je fizički napad pripadnika obezbeđenja opštine Inđija na novinarku portala IN medija Vericu Marinčić i zatražilo da on bude kažnjen.
Stalna radna grupa za bezbednost novinara objavila je izveštaj u kojem piše da je u proseku na svaka tri meseca tokom 2023. 2022. i 2021. godine, mesečno prijavljivano oko 20 slučajeva različitih vrsta ugrožavanja bezbednosti novinara. Tako je u 2022. otvoreno 83, a 2021, 87 predmeta.
Prema podacima NUNS-a od 2016. do 2022. godine, tužilaštvo je primilo 460 krivičnih prijava za napade na novinare od kojih je u 267 odlučeno da postoje elementi izvršenja nekog od krivičnih dela. Od ovog broja, krivične sankcije izrečene su u 76 slučajeva.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.