„Svaki čitalac teksta „Nije to ’Ma to su deca, toga je uvek bilo’“ jasno može da prepozna oprez novinara i urednika, kao i brigu da tekst i fotografije ne budu eksplicitne i ne ugroze decu, iako je tema vršnjačko nasilje, a da javnost bude tačno upoznata sa konkretnim problemom i onim što je u tom slučaju škola preduzela. Za pohvalu nije samo novinarski rad, već i to što se direktor škole odazvao i govorio za „Nedeljnik“ o slučaju, imajući u vidu da novinari o ovako osetljivim temama najčešće ne dobiju pravovremeni odgovor nadležnih“, navodi UNS u saopštenju.
Dodaju da to udruženje sa godinama sa UNICEF-om analizira izveštavanje medija o deci, organizuje obuke i podstiče profesionalno izveštavanje o deci.
„Izveštavanjem o nasilju nad i među decom štampani mediji po pravilu krše etička pravila i prava deteta kada takve teme objavljuju kao udarne, na naslovnici, pokazalo je zajedničko istraživanje UNS-a i UNICEF-a, a takve vrste senzacionalizma nema kod „Nedeljnika““, ističe UNS, dodajući da su zabrinuti što pravnici u Ministarstvu nisu sprečili pokretanje ovog postupka i što Ministarstvo ne prepoznaje osnovnu ulogu novinarstva da u javnost iznese probleme odraslih i dece, u skladu sa kodeksom novinara.
Nakon što je glavni urednik „Nedeljnika“ uputio otvoreno pismo Ministartsvu kulture oglasilo se i samo Ministartsvo u kojem se navodi da su
„veoma iznenađeni reakcijom i Lalićevim nerazumevanjem suštine postupka Ministarstva“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.