Tužilac Milenko Mandić dao je završnu reč na ponovljenom suđenju za ubistvo novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa“ Slavka Ćuruvije, koje je nastavljeno iza zatvorenih vrata pred Posebnim odeljenjem za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu.
Kako je saopštilo Udruženje novinara Srbije, sudsko veće je prethodno odlučilo da novinari budu isključeni sa ročišta, zato što se tužilac i odbrana izjašnjavaju o dokumentima koji nose oznaku državna ili službena tajna.
S obzirom da je dokazni postupak u utorak završen, sudsko veće je odlučilo da tužilac iznese završnu reč. Nakon završne reči tužioca, očekuje se da u septembru završnu reč da odbrana, a nakon toga sledi izricanje presude.
– Tužilac je u završnoj reči tražio maksimalne kazne za sve optužene što odgovora i težini dokaza iz same optužnice i samom počinjenom delu. Očekujem da se na jesen okončaju završne reči i da sudsko veće donese presudu u ovoj godini. Kao što je poznato Apelacija je dala zahteve za pojašnjenje presude i ja očekujem da na to nećemo predugo čekati, jer u ovom ponovljenom suđenju nije bilo novih dokaznih postupaka – ističe Matić za Danas.
Njegova procena je da će Apelaciono veće biti to koje će doneti konačnu presudu.
Matić se nada da žalbeni postupak i proces koji bude vodila apelacija biti završeni u razumnom roku.
– Pitanje nasilja nad novinarima, nekažnjivost ubistava novinara, sve je važnija tema i sam proces u kojem je učestvovala Komisija za istraživanje ubistava novinara veoma je značajan u borbi protiv nekažnjivosti – zaključuje naš sagovornik.
Ponovljeno suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije je počelo u oktobru 2020. godine.
Prethodnom presudom, koja je ukinuta, svi okrivljeni su bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.
Optuženi su Radomir Marković, nekadašnji načelnik Resora Državne bezbednosti, Milan Radonjić, prvi čovek beogradskog RDB, kao i pripadnici službe Ratko Romić i Miroslav Kurak.
Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici u Beogradu.
Predstavnici novinarskih udruženja i brojne kolege svake godine na ovaj datum, na lokaciji gde je mučki ubijen, pale sveće. Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić je 11. aprila ove godine podsetio da ni 22 godine nakon ubistva Ćuruvije još niko nije pravosnažno osuđen za taj zločin.
– I ukoliko se potvrdi prvostepena presuda doneta 2019. godine, mislim da će porodica, prijatelji i kolege i dalje ostati bez mnogih odgovora, rekao je Bodrožić.
On je naveo da je državni tužilac pre dve godine u završnoj reči naglasio da je nalog za ubistvo došao iz vrha vlasti, a da je porota bila cela Vlada.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.