Matić je obavestio učesnike skupa o razgovoru sa glavnim javnim tužiocem Mišom Jovanovićem o daljim koracima u rešavanju slučaja ubistva Pantića.
Ne smemo da dozvolimo da vraćanje slučaja bude marginalizacija te istrage. Reč je o slučaju od nacionalnog značaja i upravo zbog toga je neophodno da u njegovom rešavanju učestvuju najbolji istražitelji i u policiji i tužilaštvu, predočio je Matić.
On je predstavio slučajeve ugrožavanja bezbednosti novinara iz tog regiona, koji su evidentirani u bazi Vrhovnog javnog tužilaštva.
U dva slučaja koje je prijavio Goran Jevremović, urednik portala Central medija, tužilaštvo je donelo rešenje o odbačaju prijave, dok je u jednom slučaju koji je prijavila Anita Đukić izrečena presuda počiniocu, a u tri slučaja nisu otkriveni i kažnjeni počinioci.
Nedostatak poverenja u institucije da će odraditi svoj deo posla takođe doprinosi da se ne prijavljuju pretnje, rekla je Đukić.
Javni tužilac Osnovnog javnog tužilaštva u Jagodini Bojan Stanojević govorio je o tome kako tužilaštvo mora da se kreće u okviru zakonskih rešenja.
Postoji jaz između osećanja ugroženosti novinara i česte situacije u kojoj tužilaštvo nema prostora da nešto okvalifikuje kao krivično delo. Postoji, međutim, mogućnost hitnog reagovanja, institut zabrane prilaženja pod pretnjom pritvora i mi smo to koristili u praksi i to baš u slučaju novinarke Đukić, naveo je on.
U saopštenju sa sastanka se navodi da su razgovori novinara, tužilaca i policaijaca o bezbednosti veoma važni na lokalnom nivou, jer pored međusobnog upoznavanja, razmena iskustava omogućava i uspostavljanje većeg stepena poverenja, a samim tim i efikasnijeg rada na zaštiti bezbednosti novinara.
Organizaciju sastanka Stalne radne grupe za bezbednost novinara u Jagodini koordinira ANEM u sklopu projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji podržavaju Delegacija Evropske unije u Srbiji i medijsko odeljenje misije OEBS u Srbiji.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.