19. nov 2019.

Vučić pušten kući sa VMA, a kampanja protiv N1 i Miodraga Sovilja se nastavlja

Zdravstveno stanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića je stabilno i pušten je kući posle lečenja na Vojno medicinskoj akadimiji, gde je zbog kardiovaskularnih problema bio primljen u petak. A, nakon što su prorežimski mediji, insinuacijama, povezali novinarska pitanja sa zdravstvenim stanjem predsedsednika, a novinarska udruženja zatražila odbranu novinara N1, oglasila se i savetnica za medije predsednika Vučića Suzana Vasiljević. Ona tvrdi da televizija N1 izmišlja lažne afere i daje previše na značaju svojim novinarima.

Miodrag Sovilj – nemoguće je prebrojati koliko je puta to ime i prezime izgovorila savetnica za medije predsednika države gostujući dva sata na nacionalnoj frekvenciji. Ali, Suzana Vasiljević ne zna ko je to ime pomenuo tako da novinarska udruženja zatraže da se zaustavi medijski progon novinara N1…ili zna.

„Niko od nas ga pomenuo nije, niko od nas se nije medijski oglašavao. Pa, koga je onda pomenuo?Pomenuli su ga oni sami. Oni su sami napravili od sebe zvezde na Tviteru. Tako morate da podignete, jer nemate nikakvu gledanost. Ta televizija nigde ne postoji po rejtingu„, verzija je stvarnosti Vučićeve savetnice.

No, na takav zaključak mora da ide kratko podsećanje na subotu – izgleda da su nam tada od ranog jutra neki drugi, na nekim drugim frekvencijama, podizali rejting.

Počeo je urednik prorežimskog tabloida „Informer“ Dragan J. Vučićević.

„Onaj, kolega, da ga tako nazovem, valjda sa N1, koji unosi telefon predsedniku države u lice, pa gde to ima. Ideja je bila da se izazove mahinalna reakcija svakog čoveka, normalnog čoveka, svako bi reagovao tako. Pa vi i ja, svaki gledalac, 90 odsto nas, kada bi nam neko gurao telefon gurnuo bi ruku, ako ništa drugo. To je bila ideja da se isprovocira takva refleksna reakcija Vučića da bi se posle od toga pravio haos“, rekao je Vučićević.

Sa optužbama je nastavio analitičar medija Nebojša Krstić.

„Novinar predsedniku pod nos gura, kaže – da li ste videli ovo, i gura mu nekakav telefon… On mu – kaže ne vidim dobro, nemam dobre naočare, pročitajte mi dokument. On mu čita delove, on mu kaže – pročitajte mi sve da znam o čemu se radi. On mu kaže – nemojte da se zavitlavamo. Pazite, vi predsedniku Srbije govorite nešto što možete da govorite svojim drugarima kada igrate fudbal, ili kada pijete pivo posle fudbala“, rekao je Krstić.

A, o tome je zatim govorio i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

„Mogli ste da vidite juče nekoliko sati pre nego što je predsednik primljen na VMA, imali ste novinara N1 Miodraga Sovilja koji mu je unosio u lice telefon i obraćao mu se onako, uličarskim rečnikom, što je zaista sramota“, rekao je Vesić.

Savetnica za medije predsednika države bila je prethodne noći ipak detaljnija u objašnjenju.

N1 je, citiramo Suzanu Vasiljević,došao da postavi namešteno pitanje, i tu smejuriju izveo je na neprimeren način, za koji se nada da ga ne primenjuje u razgovoru sa roditeljima ili Jugoslavom Ćosićem.

„Problem je sa dvojetroje novinara, koji dođu – što bi klinci rekli – napaljeni, i vređaju predsednika, pa kače sve na Tviter. Znači očigledno je došao tu da isprovocira da predsednik taj njegov telegon baci, da dođe do fizičkog kontakta, zato je bio tako blizu„, tvrdi Vasiljević.

Novinari upozoravaju da se devedesete „vraćaju kao noćna mora“

Savetnica predsednika Republike morala bi da zna da je za nepostojanje dijaloga i konflikt u društvu pre svega odgovorna vlast, zaključuje novinarka Tamara Spaić.

Imate ratni medijski štab koji radi u kabinetu predsednika ili u SNS-u, preko brojnih medija koji su naklonjeni vlasti, mnogo više resursa troši se na napade, etiketiranje ljudi, proizvodnju neprijatelja nego pozitivne kampanje„, upozorava Spaić.

Dovoljno sam star da znam kakve posledice toga mogu da budu, jer smo ovo već jednom proživeli tokom devedesetih godina, kaže programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Dinko Gruhonjić.

„I sada nam se kao noćna mora vraća. Dakle na delu je normalizacija nasilja,gde u konačnoj instanci ljudi oguglaju na bilo koju vrstu nasilja, a otpor i pobuna su samim tim nikakvi„, ističe on.

Poslanici vladajuće koalicije pravdaju optužbe na račun N1

I na Skupštinskom odboru za kulturu i informisanje tražili smo odgovor na pitanje kakve posledice nose insinuacije u kojima se novinarska pitanja povezuju sa zdravstvenim stanjem predsednika?

Iz vladajuće stranke poručuju da je takva reakcija, kako kažu, druge strane, opravdana, dok poslanici opozicije objašnjavaju da su optužbe sa kojima se suočavaju novinari skandalozne i upozoravajuće.

„Pa vi ste videli šta se događalo, od unošenje telefona u lice predsednika do svih drugih komentara, zluradih, najgore vrste do procena izvesnih Kokana Mladenovića i ko zna koga sve. Naravno da je to izazvalo i da sad druga strana mora da reaguje i mislim da je sasvim u redu da se stane iza svog predsednika – politički, ali da se stane iza čoveka pre svega koji ima zdravstveni problem“, smatra Mirko Krlić iz Srpske napredne stranke.

Đorđe Vukadinović iz Pokreta za spas Srbije ne spori da je bilo „svakakvih komentara na društvenim mrežama, kao što ih i inače ima“.

„Ali optužiti bilo koga, novinara, da je neko pitanje moglo da izazove takve teške zdravstvene probleme, maltene infarkt, atentat, pokušaj ubistva, to je tako predstavljeno… bilo bi komično da nije smrtno ozbiljno i da nije zabrinjavajuće jer govori o našoj situaciji – medijskoj pa i političkoj“, ocenio je Vukadinović.

UNS ocenilo je da je televizija Pink objavljivanjem privatnih fotografija Miodraga Sovilja, uz opis da je na njima pijani novinar N1 izašla iz informativnih okvira i krenula u obračaun koji sa novinarstvom nema nikave veze. Fotografije su stare 13 godina, iz perioda kada je Sovilj bio student.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend