– To je nepotvrđena informacija koja nam je stigla iz kabineta predsednika Srbije. Prema tim izvorima, predsednik Srbije je na taj način „učinio uslugu“ Južnim vestima, koje, eto, jesu krive“, ali je on odlučio da ih poštedi- kaže Petković za Danas.
Poreska inspekcija je u avgustu novčano kaznila Južne vesti, pozivajući se na Uredbu Vlade koja je zasnovana na Katalogu radnih mesta u javnim službama i drugim organizacijama u javnom sektoru, koji se ne primenjuje na privatni sektor. Inspektori su tom prilikom konstatovali, pozivajući se i na Zakon o informisanju, ali bez navođenja njegovog člana, da urednik Predrag Blagojević mora da bude zaposlen u Južnim vestima, što on nije, već je zaposlen u privatnoj firmi. Prema navodima portala, u obimnom izveštaju poreske inspekcije se navodi da prilikom kontole nije utvrđen bilo kakav prekršaj.
– To što vam poreska inspekcija ne izlazi iz medija punih šest meseci, što vas kažnjava iako sama konstatuje da nema prekršaja, što donosi takvu odluku na osnovu propisa koji ne važi za privatne medije, i što posle svega dobijete informaciju da je naplatu takve kazne „stopirao“ predsednik države koji vam na taj način „čini uslugu“, govori o potpunoj razgradnji institucija i države. Ovde je jedan čovek zamena za sve institucije i on odlučuje o svemu – kaže Petković.
Petković kaže da i ovaj slučaj pokazuje da institucije „služe za dodvoravanje Vučiću“, smatrajući da odgovaraju njemu, a ne građanima. I sama vlast, odnosno Vučić, veruje da pobeda na izborima znači da može da radi sve što misli da treba, a da nema obavezu da polaže račune građanima.
– U Srbiji danas postoji masa propagandnih „medija“ i samo par medija koji se bave istinom. I taj mali broj pravih medija smeta vlastima i oni pokušavaju da ih ukrote ili da ih kupe. „Slučaj Južne vesti“ mogao bi da postane put kojim bi država mogla da krene prema svim nerežimskim medijima, naročito lokalnim, u pokušaju da ih uguši- ocenjuje Petković.
Prema navodima Južnih vesti, inspektori su prilikom kontrole prekoračili ovlašćenja jer su između ostalog posećivali komercijalne klijente ovog medija i njegovog osnivača Simplicity d.o.o., kako bi proverili zakonitost njihovog poslovanja- samo zbog povezanosti sa ovim medijem. Poreski inspektori su, kako je rečeno u tom portalu, uzimali kopije potpisanih ugovora između Južnih vesti i Delegacije EU u Srbiji, UN-om, OEBS-om i drugim donatorima i pokazivali ih klijentima i članovima porodice, objašnjavajući da je to „dokaz da taj medij radi za strane službe“.
Poreska uprava nije demantovala ovakve navode, ali je Vlada saopštila da su „poreski inspektori tokom kontrole rada tog portala postupali isključivo u skladu sa poreskom regulativom i važećim zakonskim propisima“. Predsednica Vlade Ana Brnabić je povodom ovog slučaja rekla da „ima puno poverenje u Poresku upravu“, koja se bavi značajnim i „užasno teškim poslom“, a da Južne vesti, ako smatraju da odluka poreske inspekcije nije u skladu sa zakonom, mogu da se žale.
Protiv ovakvog postupanja Poreske uprave protestvovalo je više novinarskih udruženja i organizacija. Zbog „sistematskog urušavanja kritičkih medija u Srbiji“, a uz posebno naglašavanje „administrativnog uznemiravanja“ Južnih vesti kroz pritiske Poreske uprave, NUNS, NDNV, Asocijacija „Lokal pres“, ANEM i AOM obratili su se evropskim institucijama, organizacijama i ambasadama.
Georgiev: Poruka i medijima i trafikama da gledaju svoja posla
Novinar BIRN-a Slobodan Gergiev je ocenio da je „slučaj Južne vesti“ poruka svima koji kritikuju vlast- bilo da su osnivači i zaposleni „u mediju ili traficia ili restoranu“, da je „bolje da gledaju svoja posla i ćute“.
– Zloupotreba Poreske uprave u tu svrhu je vrlo opasna. Da Južne vesti imaju bilo kakav poreski dug ne bi mogli da rade deset godina ni sa jednom inostranom insitucijom ili donatorom jer su oni rigorozni po tom pitanju – rekao je on gradskom forumu „Šta pritiska lokalne medije? Slučaj Južnih vesti“, održanom krajem prošle sedmice u Nišu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.