– To je klasičan metod koji diskreditacijom novinara pokušava da sakrije istinu. Međutim, kako je istinu nemoguće sakriti, optuživanjem novinara da su neprijatelji naroda i strani plaćenici, pokušava se narušavanje njihovog kredibiliteta, kako im niko ne bi verovao, kaže za Danas Tamara Spaić, autorka reportaže „Građani na severu Kosova prave zalihe – brašna i bensedina“, koja je isprovocirala uvrede predsednika Republike.
NJena reportaža bacila je drugačije svetlo na „humanitarnu katastrofu“ za koju se ispostavilo da nije isključivo proizvod prištinskih taksa, već da i domaća politika igra svoju ulogu u tome što su radnje na severu Kosova sve praznije. Upitan za komentar, predsednik Vučić je rekao da „više od godinu i po dana postoji sinhronizovana akcija u kojoj treba predstaviti Srbe sa Kosova, posebno sa severa, kao kriminalce i produženu ruku Beograda, i govoriti kako su oni uvek krivi za sve“.
– Te novine ne čitam, ali je logično da govore isto što i Tači i Haradinaj. To pišu i u Prištini Koha ditore, Zeri, kao i ovi naši ‘pet miliona’. Kada to čujete od Rade Trajković ili onog Jakšića koji se slika po najskupljim bazenima, znajte da to ne govore Srbi sa Kosova, nego neko drugi, kazao je Vučić.
Prema rečima Tamare Spaić, vlast boli sve što nije papagajsko i ulizičko ponavljanje Vučićevih reči. Najviše ih, dodaje ona, boli istina.
– Istina je da upravo ova vlast maltretira Srbe sa Kosova. NJihova politika uvodi nestabilnost u živote ljudi. U tom smislu, ako se uzmu u obzir posledice po živote ljudi na severu, Vučićeva politika je identična politici Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija. Upravo Vučić vodi kampanju protiv sopstvenih građana, kaže Spaić.
Napad na Danas ni po čemu ne predstavlja presedan. Koliko u aprilu, Vučić je optužio srpske medije sa Kosova da dobijaju novac iz inostranstva kako bi rušili jedinstvo srpskog naroda.
– Organizuju medijsku agenturnu mrežu, posebno na severu Kosova, milione dolara plaćaju i to vam postaju glavni snabdevači informacija, reči su predsednika Srbije.
Milica Andrić Rakić, novinarka portala Kossev iz Kosovske Mitrovice, kaže da vlastima najviše smeta kada se piše o kriminalu na severu Kosova.
– Svaki put kada se o tome piše oni prebacuju odgovornost na polje medija. Odgovorno državničko ponašanje bi bilo da se pozabave bezbednosnom situacijom. Tim pre što je naivno verovati da istina može da se sakrije. Mi smo mala zajednica i dobro znamo ko kako dolazi do profita, kaže Andrić Rakić.
Vukašin Obradović, član Odbora za žalbe Saveta za štampu, kaže da se optužbe protiv Danasa uklapaju u medijsku scenu u kojoj svako iskakanje od zvaničnog sadržaja biva napadnuto.
– I nisam optimista da će se sa tom praksom stati u dogledno vreme. Naprotiv, očekujem njeno intenziviranje kako se budu približavali izbori, ističe Obradović.
Upitan da li zakoni ili medijske strategije imaju ikakvu težinu uz ovakvu reakciju najviših državnih zvaničnika, Obradović ističe da legislativa gubi bitku u odnosu na ponašanje vlasti.
– Podsećam da smo mi 2011. godine dobili medijsku strategiju, a 2014. paket medijskih zakona. Pritom, ti dokumenti nisu bili loši, ali poslednjih sedam godina nas je uverilo da ovde medijske strategije idu drumom, a vlast šumom, kaže Obradović.
Crna lista
Govoreći o odnosu sa predstavnicima Srpske liste koja je drži lokalnu vlast na severu Kosova, Milica Andrić Rakić iz Kosseva ističe da taj odnos gotovo da ne postoji. – Mi se već duže od godinu dana nalazimo na svojevrsnoj „crnoj listi“. Predstavnici Srpske liste nam ne odgovaraju na pozive, ne pozivaju nas na konferencije i ne šalju saopštenja, naglašava Andrić Rakić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.