Bilo je mnogo medijskih ekipa, ali je bilo i predstavnika medijskih udruženja i asocijacija koji su sve vreme pratili dosadašnje suđenje i davali podršku kolegi. Stalno ističem da je bitno jedinstvo. I drago mi je što to potencira i predsednik UNS-a Vladimir Radomirović koji ističe da „novinari moraju da budu jedinstveni da bi se izborili sa svim pritiscima i napadima“.
Radomirović podseća da „država može da zaštiti novinare kada hoće“ i zato smatram važnim da je premijerka istakla tri važne teme tokom onlajn dijaloga sa predstavnicima Nacionalnog konventa za poglavlja 23 i 24. To su „otvaranje SOS linije za sve predstavnike medija na koje će moći da prijave uvrede i pretnje, zatim portal na kojem će biti informacije o toj problematici i treća da se sa Zaštitinikom građana napravi jedinstvena lista pretnji i uvreda medijima“.
Slavko Ćuruvija fondacija sa donacije.rs napravili su vrlo konkretnu akciju solidarnosti i podrške a Cenzolovka bila neka vrsta druge kuće za Milana Jovanovića.
Dodajem da je u međuvremenu usvojen i Pravilnik o radu Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara, što će nam omogućiti lakši rad i bolju pripremu sastanaka od kojih je prvi sledeći zakazan za prekosutra, 26. februara. Slažem se da će jučerašnja pobeda postati zaista velika kada se u apelacionom postupku potvrde ili uvećaju kazne osuđenima.
I zbog toga nam je neophodno jedinstvo kako nam se ne bi desilo nešto slično kao u slučaju ponovljenog suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije.
Mislim da su toga svi svesni, baš kao što znam da među nama nema dileme u vezi sa neophodnim izmenama Krivičnog zakonika radi bolje zaštite novinara i članova njihovih porodica, kao i njihove imovine.
Počeli su razgovori o mogućim izmenama u Krivičnom zakonu kojim bi se korigovale definicije krivičnih dela tako da oni koji ih čine budu sankcionisani, ali će se razmotriti i da li postoji prostor za neke nove članove krivičnog zakona, inkriminacije. U organizaciji OEBS-a juče je održan prvi sastanak između profesora Pravnog fakulteta Zorana Stojanovića i predstavnika Stalne radne grupe za bezbednost novinara, koji su ga upoznali sa problemima, izazovima i teškoćama sa kojima se suočavaju novinari a koji se tiču neprimenjivanja Krivičnog zakona ili nedovoljno sveoguhvatne zakonske legislative koja bi sankcionisala pretnje i nasilje prema novinarima kako bi se eliminisala nekažnjivost i kako bi što manje prostora bilo ostavljeno za preširoka tumačenja zakonskih odredbi.
Bitno je da pronalazimo teme koje nas spajaju i ujedinjuju bez obzira na drugačije viđenje jučerašnje presude i konačnog ishoda koji zavisi od Apelacionog suda.
Zato je Milan Jovanović u pravu kada kaže da „presudu doživljava kao našu zajedničku pobedu“.
Nije ni prva ni poslednja. Ali je za sada najvažnija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.