Tog devetog novembra državni vrh osuo je paljbu po najpoznatijem srpskom karikaturisti Predragu Koraksiću Koraksu zbog crteža u dnevnom listu „Danas“, a publika na izložbi u lazarevačkoj biblioteci javno je pokazala šta misli o tome. Sutradan, svoju reč dala je i uprava domaćina. Karikature su ekspresno skinute, a od izložbe je, nakon jedne večeri prikazivanja, ostao samo prazan prostor.
Od subote ujutru, radovi najpoznatijih srpskih karikaturista nalaze se na podu jedne od kancelarija u lazarevačkoj biblioteci.
Radovi su na podu završili nakon što je to naložila direktorka biblioteke Jasmina Ivanković. Nije, kaže, bilo precizirano koliko će izložba trajati, zbog čega joj je logično bilo da ih nakon par sati skine. Priznaje, ipak, da to nije jedini razlog. U oči joj je upalo i to što je prateću tribinu posetio i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac i postavio pitanje autorima.
„Zbog učešća predstavnika političkih stranaka koji nisu bili najavljeni“, kaže direktorka biblioteke „Dimitrije Tucović“ u Lazarevcu Jasmina Ivanković.
N1: Koji su tu došli kao publika – imaju pravo da dođu kao publika, zar ne?
Ivanković: Naravno da imaju pravo da dođu kao publika.
N1: U čemu je onda problem?
Ivanković: Govorili su na događaju na kom nisu bili najavljeni kao govornici.
N1: Pa nisu ni bili govornici, bili su publika.
Ivanković: Nemam komentar na to.
Strah i autocenzura. Tako odluku sopstvene direktorke komentariše urednica programa u lazarevačkoj biblioteci. Nema bojazni da to i javno izgovori, jer, kaže, ne čini ništa što joj ne stoji u opisu radnog mesta.
„Ja lično nemam saznanja ni da li je to naređeno sa vrha, ili je njena odluka u pitanju. U svakom slučaju, mislim da je to bio loš potez. Šaljemo jednu poruku koja se potpuno razlikuje od poruke koju smo želeli tom tribinom da pošaljemo“, smatra urednica programa u biblioteci „Dimitrije Tucović“ Marina Gavrilović.
Za to vreme, legendarni karikaturista pokazuje nam koverte sa crtežima svih likova koji su se mu za blizu sedamdeset godina našli pod četkicom. Slučaj lazarevačke direktorke nije mu, kaže, nepoznat, niti neočekivan. Tokom karijere je više puta cenzurisan, i to uvek od strane onih kojima je humor najveći neprijatellj.
„Humor je, u ovom slučaju, kada su totalitarni režimi u pitanju – ubitačan. Ovo su presude. Karikature, ne samo moje, već i Petričićeve, to su u stvari presude na koje nema apelacije. To je gotovo. Oni će tako ostati zabeleženi za vjeki vjekova“, kaže karikaturista Predrag Koraksić Koraks.
Sporni potez uprave biblioteke u Lazarevcu podseća ga, kaže, na slučaj jedne izložbe iz devedesetih, kada je nakon što su mu organizatori skinuli neke od radova na kojima je prikazivan Slobodan Milošević. Tada je samoinicijativno skinuo sve svoje radove, i poslao ondašnjim cenzorima poruku koja, kaže, važi i za one današnje.
„Prazno je lepo“, poručio je Koraks.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.