Oficir je nadležnima prijavio da je komisija za prijem u radni odnos dobila usmeni nalog i to iz kabineta ministra Aleksandra Vulina da se „moraju zaposliti četiri lica“, koja nisu ispunjavala potrebne zakonske uslove i zatražio status uzbunjivača.
Vojni sindikat Srbije navodi da se po prijavi oficira ne postupa, već umesto da ga proglase uzbunjivačem zato što je prijavio korupciju u Ministarstvu odbrane, on je, prošle nedelje, prebačen na niže radno mesto. Kriju i njegov identitet, strahujući da će se sa progonom nastaviti.
„Reč je o oficiru sa najvišim ocenama, njegov prvopretpostavljeni starešina pobunio se i nije bio saglasan sa njegovom smenom i bio je izričit da se njegovim premeštajem čini šteta vojnoj službi, međutim nije uspeo da ga zaštiti. Zato ćemo mi, Vojni Sindikat Srbije, protiv ministra Vulina zbog ovoga podneti krivičnu prijavu, jer sumnjamo da je upravo on odgovoran za mobing uzbunjivača“, kaže se u saopštenju.
Poslodavce i tužilaštvo zaobišao je Aleksandar Obradović iz valjevskog Krušika, već je direktno medijima dostavio dokaze da je otac ministra policije umešan u trgovinu oružjem. Dostavio im je i dokumenta da privatni izvoznici oružja, sa kojima Branko Stefanović sarađuje, po nižoj ceni, od domaćih izvoznika kupuju to oružje.
Obradović je uhapšen, i dalje je u kućnom pritvoru, a to je, za javnost, bila tajna duže od dvadeset dana. Zato što se najpre obratio medijima nadležni smatraju da ne zaslužuje status uzbunjivača, dok novinari koji su objavili te informacije tvrde da nije imao izbora.
„Nije mogao da informiše direktora Krušika, kada je sam direktor Krušika umešan. Prema dokumentima koje mi je Aleksandar dostavio bilo je jasno da je Krušik oštećen za stotine hiljada dolara – namerno, kako bi privatna kompanija GIM ostvarila profit, a koju je prema istim dokumentima predstavljao otac ministra policije Nebojše Stefanovića. Dakle, nije mogao da informiše direktora Krušika o ovom kriminalu, nije mogao da informiše policiju jer je u čitav slučaj umešan otac ministra policije. Nije mogao da informiše bezbednosne snage jer su i one pod kišobranom Nebojše Stefanovića. Nije mogao da informiše ni tužioca, jer je tužilac naložio njegovo hapšenje“, rekla je bugarska novinarka Diljana Gajtandžijeva.
Kakav prolaze uzbunjivači u Srbiji najbolje pokazuje to što niko ne istražuje da li je u Krušiku bilo korupcije i sve što je Obradović otkrio, kaže novinar Branko Čečen.
„Ovo društvo ne želi korist od svog građanina, ovo društvo hoće da obeshrabri građanina koji upućuje na korupciju, tako što ga uhapsi tajna služba, dakle uhapsila ga je BIA“, ocenio je Čečen.
Advokat radnika iz Krušika, Vladimir Gajić kaže će njegov klijent tek kada se postupak u kojem ga tužilaštvo posmatra kao okrivljenog za odavanje poslovne tajne, završi on će moći da se pojavi kao uzbunjivač.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.