„UNA televizija u Bosni i Hercegovini se zbog poteza Kancelarije za kontrolu strane imovine pri Ministarstvu finansija SAD (OFAC) u proteklih nekoliko nedelja suočila sa nizom ekonomskih i pravnih izazova. Uprkos intenzivnim naporima da se pronađe najbolje moguće rešenje u cilju prevazilaženja administrativnih prepreka i opstanka ove medijske kuće, novonastali uslovi na tržištu su se pokazali krajnje nepovoljnim za nastavak održivog poslovanja. Iako je Una televizija u BiH skoro tri godine bila sinonim za objektivno i profesionalno izveštavanje, nametnute barijere pokazale su se jače od želje i ideje da se promovišu i ističu nalepše vrednosti našeg regiona i direktno su ugrozile egzistenciju naših zaposlenih i njihovih porodica“, stoji u saopštenju.
Zbog svega navdenog, kako dodaju, prinuđeni su na ove izuzetno teške korake.
„Ova odluka znači da će više od 80 vrsnih profesionalaca, naših vrednih i posvećenih novinara, snimatelja, montažera, drugog tehničkog osoblja i stručnjaka iz raznih oblasti, ostati bez posla. Isti broj porodica ostaće bez značajnog finansijskog dohotka, i u potpunosti razumemo ozbiljnost posledica odluke koju smo primorani da donesemo. Učinićemo sve što je u našoj moći da im pomognemo tokom ovog teškog perioda“, naglasili su.
Dodaju da su iracionalne okolnosti – sankcije koje su im nametnute bez, kako kažu, bilo kakvih dokaza i argumenata, odredile da se ugasi „medijski tim iz snova i jedna ideja pomirenja i promovisanja pozitivnih vrijednosti“.
Podsetimo, Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) stavio je u junu ove godine na crnu listu sedam firmi iz Bosne i Hercegovine i još dvije osobe koje, kako navode, obezbeđuju glavne izvore prihoda za predsednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika i njegovu porodicu.
Među tim kompanijama je i UNA World Network koja je takođe povezana s porodicom predsednika RS Milorada Dodika, a koji se na crnoj listi nalazi zbog, kako je navedeno, koruptivnih aktivnosti i podrivanja Dejtona.
„Dodik je iskoristio svoj službeni položaj da ugovore Vlade RS usmeri na mrežu privatnih kompanija koje on i njegov sin Igor nadgledaju. Dok Igor kontroliše mnoge kompanije u ovoj mreži, on prikriva svoju ličnu vezu s kompanijama oslanjajući se na različite nominalne vlasnike i direktore“, naveli su tada iz OFAC-a.
Nakon uvođenja sankcija Una televizija u Srbiji, početkom jula je objavila da prenosi celokupni vlasnički udeo dosadašnjem članu Upravnog odbora i regionalnom direktoru UNA televizije Aleksandru Radošu i dosadašnjem predsedniku Upravnog odbora Srđanu Praštalu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.