O nizu reakcija oko adventskog vijenca na voditeljskom stolu i očitovanju javne televizije oko istog, upitali smo glasnogovornika HRT-a Igora Medića.
Obavješćujemo Vas kako Hrvatska radiotelevizija u ovomu trenutku nema komentara o navedenome pitanju, a o svim zaključcima Programskoga vijeća Hrvatske radiotelevizije, kao i dosad, pravodobno ćemo obavijestiti javnost – odgovorili su iz RJ Komunikacije HRT-a.
Kolumnist Večernjeg lista Ivan Hrstić kazao je za Fairpress da članica Programskog vijeća Neda Ritz traži odgovor odgovorne urednice zašto se u kadru HRT-ovog Dnevnika na voditeljskom stolu našao adventski vjenčić, sugerirajući da se radi o nekom značajnom prijestupu, o nečem neprikladnom za nacionalni javni servis.
A dio javnosti i inače sklon histeričnom trubljenju o galopirajućoj klerikalizaciji društva i jurišu katoličke crkve na bedeme sekularne države, spremno je prihvatio tu tezu, kao da adventski vjenčić nije zapravo simbol s tek blago većim religioznim nabojem no što je to božićno drvce te nešto posve normalno u društvu kojem i oni sami pripadaju, nešto što velika većina Hrvata možda ne doživljava kao krucijalnu, ali svakako posve uobičajenu sastavnicu Božića. A uz one koji su osjetili ugroženi navodnom netolerancijom većine ima i onih koji su se našli uvrijeđeni time što im se nameću elementi religije kojoj oni ne pripadaju – iako time zapravo i sami pokazuju netoleranciju prema toj većini, kojoj i inače pod egidom zaštite sekularnosti pokušavaju nametnuti neku novu kriptoreligioznost – odnosno da sve što se tiče religiozne sfere zapravo mora biti debelim zidom odijeljeno od javnosti.
Hrstić je istaknuo da što se njega osobno tiče, taj vjenčić ne mora biti u kadru, ali da je uvredljiva zapravo ta njihova uvrijeđenost i ta nervozna reakcija.
Time pokazuju i temeljno neshvaćanje pojma sekularnosti, koji podrazumijeva tek odvojenost crkvenih i državnih struktura i hijerarhija, a nikako ne da vjernici ne smiju osim u vlastitom domu, javno, na ulici, u školi, u državnim institucijama, na radnom mjestu iskazivati svoju pripadnost i odanost idejama katoličke crkve ili drugih religijskih zajednica te isticati simbole koji su s tim povezani, dokle god time esencijalno ne ugrožavaju prava drugih. A u prava tih “drugih” svakako ne spada život u društvu koje bi zbog njih moralu susprezati svoje pozitivne običaje, pogotovu kad se radi o većini. Nema ama baš nikakvog razloga da Božić u državi s tako izraženom katoličkom većinom bude skrivan od očiju televizijskih kamera te da se na njega gleda samo s potrošačkog stajališta, kao da se radi o nečijoj privatnoj prljavoj tajni. Napadno to nalikuje postupku Mirjane Rakić, donedavne čelnice Vijeća za elektronske medije, koja je svojedobno kao bog i batina u ime navodne profesionalnosti na hodnicima HRT-a zahtijevala od novinara i voditelja da uklone ogrlice s križićima i drugim religioznim obilježjima, a u prethodnom sustavu, bar bi se tako reklo, nije joj smetalo što ta ustanova svojim gledateljima u ta vremena – nije niti Božić čestitala, kazao je Hrstić.
Rezultat ankete N1 portala „Treba li u studiju javnog servisa stajati adventski vijenac?“, pokazao je da čitatelji istog većinom „smatraju da bi javni servis trebao izbjegavati vjerske simbole, točnije njih 57 posto nije za isticanje adventskog vijenca“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.