U izvještaju američke vlade o stanju u BiH u prošloj godini govori se i o medijskim slobodama u Republici Srpskoj s detaljnim opisom onog što se dešavalo kada su novinari i mediji bili izloženi napadima.
Uglavnom se radi o onim medijima, koji nisu pod „šapom“ režima, a među njima je i BN televizija. Napadima su bili izloženi i pojedinci., koji im, takođe, nisu po volji.
Među prvim koje je prošle godine napadnuta, a navedena je u ovom izvještaju, je ekipa Elta TV koja je bila fizički spriječena da obavi intervju sa bivšim radnikom jedne firme.
„U februaru ekipa banjalučke Elta TV spriječena je da obavi intervju s bivšim radnikom u Željeznicama Republike Srpske, a prijetio joj je radnik obezbjeđenja tog preduzeća Milenko Kičić“, kaže se u izvještaju i opisuje da je Kičić vrijeđao svog bivšeg kolegu i prijetio televizijskoj ekipi rekavši da će im razbiti kameru ako ne poslušaju njegove naredbe.
„Elta TV prijavila je ovaj incident policiji koja je protiv Kičića podnijela krivičnu prijavu. Željeznice Republike Srpske objavile su saopštenje da njihov radnik Kičić samo radi svoj posao, nikome nije prijetio, dok televizijska ekipa nije ovlaštena snimati objekte njihove firme“.
Dalje se navodi da su verbalni napadi na novinare nastavljeni i tokom (prošle) godine, a neki od njih i na polnoj osnovi.
„Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik više je puta vrijeđao predstavnike medija i analitičare, nazivajući ih “izdajnicima, plaćenicima i neprijateljskim medijima” kada su iznosili činjenice ili mišljenja s kojima se on ne slaže. On je 24. maja izvrijeđao političku analitičarku Tanju Topić, banjalučku zaposlenicu Friedrich Ebert Stiftunga, nazivajući je “agentom njemačke obavještajne službe” i “provjerenim kvislingom”, stoji u izvještaju i dodaje da je Dodik vrijeđao i članove njene porodice.
Takođe, je navedeno da su „BH novinari i predstavnici međunarodne zajednice osudili napade na lični i profesionalni integritet Tanje Topić“.
„Osim toga, Dodik je u nekoliko navrata napao predstavnike BN televizije nazivajući ih izdajicama. Dodik je u udarnom intervjuu na RTRS-u 10. avgusta (prošle godine) BN televiziju i njenog vlasnika Vladu Trišića nazvao izdajnicima koji rade protiv interesa Republike Srpske. Dodik je 30. septembra, (prošle godine) na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, rekao da je stanica dio “organiziranog zločinačkog poduhvata”, stoji u izvještaju američke vlade o medijskim slobodama u Republici Srpskoj.
Od maja FMHL je zabilježio 62 slučaja koji su uključivali navodna kršenja prava i sloboda novinara, uključujući jednu prijetnju smrću i dva fizička napada.
„U jednom incidentu tjelohranitelji srpskog člana Predsjedništva BiH i čelnika SNSD-a Milorada Dodika fizički su zaustavili snimatelja portala Insajder.in i natjerali ga da izbriše s kamere sve snimke skupa vladajuće stranke SNSD-a u Banjoj Luci. krajem septembra. Uz to, lokalni funkcioner SNSD-a natjerao je snimatelja da pokaže iskaznicu, fotografisao je i od snimatelja tražio kućnu adresu“ kaže se u opisu tog događaja.
U izvještaju, između ostalog, je navedeno da, prema podacima BH novinara, od 2006. do 2020. godine, vlasti su procesuirale oko 30 odsto krivičnih djela prijavljenih protiv novinara i istražile više od jedne trećine navodnih kršenja novinarskih prava, što ukazuje da su neefikasne istrage o napadima na novinare od strane policije i tužilaca.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.