Čorkalo i Paradžiković su osuđeni na Općinskom sudu u Osijeku jer su u emisiji Provjereno na Novoj TV objavili detalje suđenja u kojem je žrtva bila maloljetna osoba, a posredno su tako otkrili i identitet djeteta, izvijestili su mediji.
Iako je fokus priloga bio na propustu Centra za socijalnu skrb u zaštiti djeteta, novinar i urednica su “bez obzira na sve“ objavili iskaz djeteta, prenijeli su mediji sudsko obrazloženje nepravomoćne presude.
Mediji su prenijeli da je u prilogu iz 2020. izmijenjen glas roditelja djeteta i sakriveno im je lice, dok od dvoje članova šire obitelji identitet nije skrivan, budući da su imali drugačija prezimena pa je ocijenjeno kako ih se ne može povezivati s djetetom.
Čorkalo se prema navodima medija branio da je fokus priloga bio na propustima u zaštiti djeteta u disfunckionalnoj obitelji te da je urednički kolegij procijenio kako je riječ o temi od javnog interesa.
Paradžiković smatra, dodaju mediji, da identitet djeteta nisu mogli otkriti jer je već bio poznat u selu, jer su ih mještani i zvali, kao i da u prilogu nije navedeno o kojem je selu riječ. Sada već bivša urednica Provjerenog je nadodala da nije znala kako se dokumentacija iz sudskog spisa ne smije objaviti, a ne osjeća se krivom jer smatra kako su pridonijeli zaštiti prava djeteta.
Nova TV vjeruje da će viši sud izmijeniti presudu
O presudi se oglasila i Nova TV koja vjeruje da će viši sud presuditi u korist Čorkala i Paradžiković.
“Nedvojbeno je, naime, da se objavljenim prilogom radilo u korist žrtve i da je taj prilog doprinio raščišćavanju jedne vrlo mučne i tragične situacije. Da nisu javno ukazali na propuste određenih službi, pitanje je kako bi sve završilo za aktere te priče“, priopćila je televizija.
Komentiraju presudu Paradžiković je medijima kazala da bi „opet bih učinila isto“ te da „zakon nije moralni kompas“.
Mediji su objavili da je za sutkinju osječkog suda bilo ključno pitanje je li Čorkalo koristio dokumentaciju iz sudskog spisa te jesu li on i urednica bili svjesni da sadržaj sudskog pisa ne smiju objaviti bez dozvole suda.
Prema Kaznenom zakonu, za povredu tajnosti postupka može se izreći do tri godine zatvora onome tko bez dozvole suda objavi tijek postupka koji je po zakonu tajan ili je odlukom suda proglašen tajnim. Ista kazna je predviđena onome tko bez dozvole suda objavi tijek kaznenog postupka prema djetetu, kaznenog postupka za kazneno djelo počinjeno na štetu djeteta ili u postupku u kojem se odlučuje o zaštiti prava i interesa djeteta ili objavi odluku u tom postupku.
Čorkalo i Paradžiković su mogli biti osuđeni na blažu kaznu od osam mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine, ali su uložili prigovor na kazneni nalog pa je postupak nastavljen suđenjem. Za razliku od novinara, blaža kazna postala je još 2020. pravomoćna za odvjetnika i člana obitelji zbog odavanja tajni iz kaznenog postupka.
Autor. Hina
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.