Sever je dodala kako je novinarstvo jedno od ključnih zanimanja u ovoj krizi jer sve informacije građanima dolaze putem medija.
– Njemačka je novinarstvo proglasila strateški važnim, jer su svjesni i znaju koliko točna i pravodobna informacija znači u ovim kriznim vremenima. Na dugoj strani, kod nas, nažalost, to nitko ne razumije ili ne želi razumijeti osim nas novinara koji radimo u teškim uvjetima i pod stalnom egzistencijalnom prijetnjom. Upravo zato tražimo konkretne i prave mjere kako bi se zaštitilo novinare i omogućilo im da rade svoj posao. HND i SNH uputili su Vladi i dopis s Hitnim mjerama za spas novinarstva za koje smatraju da ih je nužno što hitnije poduzeti, ali, opet nažalost, konkretnih reakcija nije bilo, kazala je Sever i dodala kako su mjere koje je donijela Vlada usmjerene prema poslodavcima, ali ne pokrivaju honorarce i slobodne novinare.
– No usprkos i tim mjerama u nekim medijima poput Hanza medije, Glasa Istre, Novog lista, plaće su smanjene, navela je Sever, koja je dodala kako su pokrenuli i akciju „Ti ostani doma, mi ćemo ti javiti što se događa“, sve s ciljem da se zaštiti zdravlje i životi naših sugrađana.
O problemima s kojima se suočavaju slobodni novinari i honorarci govorila novinarka, scenaristica i redateljica Danijela Stanojević, koja je istaknula kako su se slobodni novinari prvi našli na udaru i dobili otkaze o suradnji.
– Ne postoji mogućnost da se projekti koji su ranije dogovoreni realiziraju, nego je sve otkazano ili je na čekanju. U istoj situaciji nalaze se brojni umjetnici i kulturni radnici: ne znamo koja nam je i kakva budućnost, a to ne znaju ili ne žele znati ni oni koji bi o tome trebali voditi brigu. Želimo raditi jer ključ je da se radi, a ne da se sjedimo doma bez posla i bez obaveza, kazala je Stanojević.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko istaknuo je kako je HND zabrinut zbog novog udara na novinarstvo i egzistenciju novinara, koji se još nisu opravili ni od ekonomske krize 2008. godine.
– I dok brojni u Europi pozivaju da se pomogne novinarstvu i čine konkretne korake, hrvatska vlada se ponaša kao da želi da i ono malo preostalog profesionalnog novinarstva kod nas nestane. Od početka ove krize ništa nije napravljeno, a novinari ostaju bez posla, honorarcima i slobodnim novinarima se otakazuje suradnja, stalno zaposlenima smanjuju plaće i to sve u situaciji kada se novinarstvo pokazalo jednom od glavnih i najvažnijih profesija za društvo i građane. Zato više ne molimo i ne tražimo, nego zahtijevamo da Vlada poduzme nešto u smislu spašavanja novinarstva i podrške novinarima, fotoreporterima, grafičarima, snimateljima i cijeloj profesiji. Ako se ništa ne napravi, posljedice će biti katastrofalne, poručio je Zovko, koji je podsjetio i na težak položaj kolega i kolegica u lokalnim medijima, koji su izloženi brojnim pritiscima, a sada ostaju bez posla.
Zovko je također istaknuo kako očekuje od nadležni, s obzirom i na najnovije napade na novinare, da se prema počiniteljima poduzmu adekvatene i oštre zakonske mjere.
Predsjednik HND-a na kraju konferencije iznio je informaciju koja ulijeva nadu. HND i SNH pozvani su u četvrtak na sastanak s ministricom kulture Ninom Obuljen Koržinek. O rezultatima sastanka odmah ćemo vas izvijestiti.
Videozapis konferencije možete pogledati ovdje.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.