„Gugl se danas obrušio na pres sektor. Sutra će se obrušiti na muziku ili film. Smatramo da Gugl ne može biti iznad zakona, niti može da zanemaruje odluke Evropskog parlamenta. Ovde se radi o zalogu demokratije“, navedeno je u pismu koje su potpisali IFJ i EFJ, a koji predstavljaju 320.000 novinara u Evropi, odnosno 600.000 u celom svetu.
Međunarodne organizacije navode da je 24. oktobar trebalo da bude „veliki dan“ u istoriji Evrope i interneta, jer je u Francuskoj stupila na snagu Evropska direktiva o autorskim pravima, koja podrazumeva da Gugl, Fejsbuk i druge platforme plate medijima ukoliko na svojim stranicama objave njihove sadržaje.
„Proizvodnja kvalitetne informacije veoma je skupa“, navode federacije novinara i dodaju da je „neodrživa situacija“ u kojoj Gugl ostvaruje profit zahvaljujući sadržajima medija koje objavljuje, čime pres sektor stavlja „u duboku krizu“.
Evropski parlament izglasao je Direktivu o autorskim pravima prošlog proleća, a francuski parlament ga je tokom leta gotovo jednoglasno preneo u francusko zakonodavstvo.
“Ipak, ova direktiva, na koju se toliko čekalo, u opasnosti je da nestane i pre nego što počne da se primenjuje. To bi moglo da se proširi na celu Evropu“, upozoravaju potpisnici ove peticije.
Objašnjavaju da Gugl odbija svaku vrstu pregovora i „cinično“ medijima nudi dve mogućnosti. Jedna je da potpišu da se odriču novčane naknade za objavljivanje njihovih vesti, što, navode federacije novinara, predstavlja agoniju, „koja prazni redakcije u Evropi i svetu“.
Ukoliko mediji ne potpišu takav dokument, Gugl nudi rešenje koje podrazumeva da se, (kada korisnik, u potrazi za određenom informacijom, ukuca neki pojam u polju za pretragu), na stranici pojavi samo naslov teksta u vezi sa tim ili jedan njegov deo – ali bez fotografija i bez članka. „To je samoubistvo pres sektora“, jer za korisnike Gugl predstavlja ulazna vrata na sajt određenog medija“, navode potpisnici peticije.
Oni zato konstatuju da Gugl pokušava da natera medije da odustanu od borbe da im se plati objavljivanje njihovih sadržaja.
„U trenutku kada su internet i društvene mreže preplavljeni lažnim vestima i kada je nezavisno novinarstvo u mnogim zemljama EU izloženo napadima, odustajanje od toga predstavljalo bi pravu katastrofu“, naglašavaju federacije novinara.
Oni zato donosioce odluka u evropskim zemljama pozivaju da pooštre tekst Direktive o autorskim pravima, kako Gugl ne bi mogao da ga zanemari, i da primene mere u cilju borbe protiv „zloupotrebe domanantne pozicije“ koju ovaj gigant ima.
„Mi, novinari, fotografi, snimatelji i umetnici, ćemo voditi ovu bitku, jer je u opasnosti opstanak nezavisnih i pluralističkih medija, a na kraju, i opstanak vitalnosti naše demokratije“, napisali su na kraju pisma predstavnici više od 900.000 novinara i medijskih radnika iz celog sveta.
Borba za donošenje Direktive o autorskim pravima trajala je dve i po godine. Njeni zagovornici smatraju da giganti kao što je Gugl treba da autorima plate za sadržaj na kojem ostvaruju profit, dok protivnici naglašavaju da bi primena takvih pravila nanela štetu korisnicima, koji bi bili izloženi cenzuri globalnih pretraživača.
Savet Evropske unije usvojio je Direktivu o autorskim pravima 15. aprila, ubrzo nakon što je o njoj glasao Evropski parlament.
Od tada zemlje članice EU imaju rok od 24 meseca da direktivu prenesu u svoja nacionalna zakonodavstva.
Izvor: IFJ, UNS
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.